Kırımızı Oda dizisi İsveçlilerin kalbini kazandı

'Kırmızı Oda' isimli dizi İsveç'te de rekorları alt üst ediyor

İsveç devlet televizyonu SVT'de yayımlanan 'Kırmızı Oda' dizisi seyirciyi ekrana bağlamış durumda.

İsveç gibi entelektüel perspektifi yüksek, insani ilişkilerin az olduğu soğuk ülke insanı ile Türkiye'de daha iç içe paylaşarak yaşayan Akdeniz ikliminin sıcak insanları aynı dizide izleyici olarak buluşabiliyor.

Dizi, insanın küçüklükten beri yaşadığı olayların biriktirdiği ve herkesten sakladığı ruhsal dünyayı ortaya koyması nedeniyle büyük ilgi görüyor. Zira, herkes dış dünyaya mutlu görünmeye çalışsa bile gülüşünün arkasında derin bir hüzün vardır ve bir duvarı çöküktür.

Zaten tarihîde baktığınız zaman en çok satan romanlar izlenen filmler ve tiyatroların konusu; insanın iç dünyasındaki gizli yapılanmanın dışa aktarılması...

Türkiye'de TV 8 ekranlarında yayınlanan Kırmızı Oda dizisi bu sezona gösterildiği ülkelerde damgasını vuran dizilerden biri. Gerçek hayat hikayelerinden uyarlanan dizi Türk dizi formatından farklılığı ile çok beğenildi. Binnur Kaya'nın Doktor Hanım rolü ile başrolde yer aldığı dizi, 6-7 bölümlük kısa hikayeleri ile de çok sevildi. Kırımızı Oda, yurt dışındaki yapımcıların da dikkatini çekti.

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun Camdaki Kız romanından uyarlanan Kırmızı Oda dizisi yurt dışında da büyük ilgi görmeye başladı. Eccho Right firması tarafından hakları yurt dışında satışa çıkartılan diziye ilk teklif İsveç'ten geldi. İsveç televizyonun ardından yeni taliplerin olduğu da konuşuluyor.

YORUM EKLE

banner6