Bu hafta başında İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Genel Micael Byden ve Sivil Savunma Bakanı Carl Oskar Bohlin, Rusya'yı dedef göstererek İsveç'te savaş olabileceği uyarısında bulundu.

Tabii bu uyarının ardından halkta panik oluştur ve mağazalara akın ederek alış veriş yaptı.

Öncelikle şunu belirteyim; Genel Kurmay Başkanı ve İsveçli politikacılar temiz yalan söylüyor, Rusya'nın İsveç'e savaş açması söz konusu bile değil.

Ukrayna batağına saplanan Rusya savaş açsa önce kara komşusu Finlandiya'ya açar. Rusya'nın Ukrayna'dan sonra başka bir ülkeye cephe açacak dermanı yok.

Buna rağmen İsveç yetkililer neden savaş çığırtkanlığı yapıyor?

Bunun nedenlerinden biri, İsveç hükümeti bu sene askeri harcamaya eğitimden ve sağlık sisteminden kestiği ekstra 100 milyar kron. Önceden İsveç halkı hükümetten askeriye bu kadar para kesilmesinin hesabını sorardı. Yetkilerin ''Savaş kapımıza dayandı.'' açıklaması, İsveç halkını korkuttu ve bu hesabı hükümete soramıyor.

Esas ana neden ise, İsveç'in en zengin kişisi ve silah tüccarı Jacob Wallenberg.  İsveç gazetelerinde çıkan ''Wallenberg'nin Ukrayna Rusya savaşından 10 milyarlarca kron para kazandı'' başlığı ile çıkan haberde gizli. 

Ekonomi muhabiri Andreas Cervenka bugün Aftonbladet gazetesindeki köşesinde, Wallanberg'nin Ukrayna- Rusya savaşından bu zamana kadar 60 milyar kron kazandığını yazdı.

Gazete ayrıca NATO'nun açtığı silah alım ihracatında Wallenberg'nin büyük bir pay alacağını aktardı.

Sözün kısası İsveç hükümeti, muhalefeti ve bürokratları savaş ve silah baronu Wallenberg'nin SAAB şirketinin yüz kat daha büyüyebilmesi için toplum mühendisliği yapıyor.

Halk korkutularak toplum dizayn edilirken, savaşta ölen siviller siyasetçilerin umurunda değil. Dünya ya demokrasi ve insan hakları dersi verenlerin iki yüzlü tavrı...!