İsveç'te Göteborg İdare Mahkemesi, Göteborg Emniyet Müdürü Emelie Kullmy'e Müslümanların kalabalık yaşadığı mahallede ırkçı Paludan'a Kur'an-ı Kerim yakma izni vermediği için cezalandırmış.

Emniyet Müdürü Kullmy'e güvenlik nedeniyle Palu'dan'ın Kur'an'ı Kerim yakma iznini başka bir mahallede vermiş. Mahkemede, 'nasıl başka yere alırsın ve Paludan'a eleştiri getirirsin bu ifade özgürlüğüne aykırı' şeklinde Kullmy'e kınama cezası vermiş.

Lakin İsveç, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Çerçevesinde Din ve Vicdan Özgürlüğü 9. maddesine imza atmış ve bir başkasının din ve inancına hakareti nefret suçu saymış.

Buna rağmen mahkeme saçma sapan bir karara varmış. 'Müslüman mahallesinde Kur'an yakma, Yahudi mahallesinde Tevrat yakma, Hristiyan mahallesinde İncil yakma...! ''

Bunun neresi ifade özgürlüğü.

Böyle kararlar polisinde elini kolunu bağlıyor.

Daha sonra da uyuşturucu çetelerin bir birleriyle çatışmaları önleyemiyorlar.

Ülkede, son 9 ayda 298 silahlı saldırıda 51 kişi öldü, 87 kişi yaralandı

Son 5 yılda ise 1400 silahlı saldırı 250 kişi öldürüldü

Dünyanın en sakin ülkesi sayılan İsveç Avrupa'nın en korkulan ülkesi haline geldi. Ölümler yüzünden aileler perişan oldu, genç fidanlar toprağa düştü. Devlet bütçesine milyarlarca kron para çıktı.

Polisin elini kolunu bağlarsan bu ağır faturaya da güzelim ülke ödemek zorunda kalır.

Öte yandan aynı mahkemeler Avrupa Birliği (AB) ve ABD'de terör örgütü listesinde bulunan PKK ve DAEŞ'in bayraklarıyla sokaklarda gösteri yapmayı da ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendiriyor.