İsveç stratejisinin ardında Wallenberg ailesi mi var?

Dünya bir taraftan koronavirüs ile mücadele ederken bir taraftan da virüse karşı sokaklarda hafif önlemler alan İsveç stratejisinin başarı olup olmayacağını merak ediyor.

İsveçlilerin büyük bölümü bu stratejiden memnun görünüyor. Ülkede yaşayan göçmenlerin ise büyük bölümü memnun görünmüyor.

Akademisyenlerinde ikiye bölünmüş durumda yarısı memnun yarısı memnun değil.

Eleştirilerin odağında Halk Sağlığı Dairesinden epidemiyoloji doktoru Anders Tegnell var. ' Ükenin kaderi Tegnell'in eline bırakılmış, herkes onun ağzından çıkacak kelimelere bakıyor' şeklinde şikayetler çoğalıyor.

Burada 'cambaza bak' denirken aktörler başkası mı?

Mesela Wallenberg ailesinde iyi takip etmek lazım. Acaba İsveç'teki koranavirüs mücadele şeklini bu aile belirleyip, devlet onayladıktan sonra Tengell'de sadece açıklamasını mı yapıyor?

Dünya olağanüstü bir süreçten geçiyor. Bize sadece günlük hastalanan ve ölenlerin sayısı ile ''ilaç bulundu bulunacak 'haberlerini takip edip birbirimize anlatma gibi figüranlık görevi verilmiş. Oyunu sahaya sürenler maçı ne zaman bitirirse biz de derin bir nefes alacağız.

Bu olayın arkasındaki gerçeği ancak dünyanın en zengin aileleri ya da güçlü kuruluşları biliyordur.

Wallenberg ailesi de onlardan biri. İsveç'te bildiğiniz ne kadar küresel marka ve şirket varsa büyük hissedarı bu aile.  Mesela, ''Ericsson, Saab silah fabrikaları ve savaş uçakları, ABB, Volvo, Atlas Copco, Astra Zeneca, SAS, Electrolux, Husqvarna Group, Stora Enso gibi dev şirketler.

Dünyada 60-70 yıldır meydana gelen ekonomik ve siyasi krizleri başarı ile atlatmış bu aile, korana belasının arkasında neyin olduğunu bilecek kadar tecrübesi vardır. Salgının ne zaman duracağını daha sonra ne olacağını iyi tahmin edebilir. Buna yönelikte her türlü senaryo karşısında hazırlık yapmıştır. İsveç devletiyle de gerekli bilgileri paylaşmıştır. İsveç devleti de bu ailenin öngörüsüne göre bir strateji belirlemiş olabilir...

Çünkü, Wallenberg ailesi SAS'ta çalışan 10 bin kişiyi 3 günlük hızlı eğitimden geçirerek kendi sahip olduğu hastanelerde hasta bakıcı olarak görevlendirmeye başladı. Kısa sürede hastane satın aldı, yurt dışından getirilen bir çok sağlık materyalinde devlete bağışladı.

Muhakkak virüs sonrası Wallenberg ailesi yine kazançlı çıkacak, İsveç stratejisi başarılı olacak mı? Bunu görmek için biraz daha sabretmek lazım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Kar
Ali Kar - 11 ay Önce

Wallenberg ailesi herşeyi biliyor da ABD. Ingiltere Almanya Rodschild ailesi bilmiyor mu? Dış güçler, büyük resim kelimelerini de kullansaydin tam olurdu.

banner4

banner6