banner86

100 bin kron için eksi 20 derecede dışarı da yatar mısın?

Stockholm sokaklarında dilenen bir Romanyalı bayan benden ellerini göstererek ağrı kesici istedi. Soğuktan elleri şişmiş. Büyük ihtimalle eklem romatizması. Bir yandan ellerinin sızısından duramıyor. Bir yandan eksi 10 dereceye yakın bir havada dileniyor.

Çatpat el hareketi ile konuştuğuna göre bir çadırda yaşıyor ve iki gün önce gece eksi 15 dereceyi bulan soğukta uyuyamamışlar.

Açık metro istasyonlarda sıcak kamuya ait yerlerde vakit geçirmişler.

Kendimi bunların yerine koydum. Bana 100 bin kron verseler eksi 20 derece de sabaha kadar dışarıya kurulmuş bir çadır da yatmam. Ya da 12-13 saat soğun altında cadde soğuk betonun üzerine oturup dilenmem.


Bu insanların uzun yaşayacağını da sanmıyorum. Çok kısa süre sonra soğukların neden olduğu hastalıklardan dolayı çok büyük acılar çekerek bu dünyaya elveda diyecekler.

Bu dünyaya garip geldiler, garip gidecekler....


Bunların arasında bir kaç uyanığın yüksek meblağ paralarla görüntülendiği haberi medyaya ara sıra düşüyor. Halkta doğal olarak bunların hepsinin çok zengin olduğunu ve paraya para demediklerini zannediyor. Bu durum halk arasında dilencilerin tümüne karşı bir ön yargı oluşturuyor.


İsmini unuttum bir filozof söyle demiş, 'Tarih zengin insanlar tarafından yazılır,bu yüzden garipler her şey için suçlanır."

YORUM EKLE

banner4