Globalleşen ve küresel güç noktasında zirve yapan terörizm bugün bir kez daha kirli yüzünü gösterdi.

Şuan bütün Avrupa ciddi şekilde homurdanıyor ve elbette İsveç'te yapılan terör saldırısı bütün insanlığa yapılmış ve insan kalbinin en şiddetli haliyle lanetlenmesi gerekiyor. Tabiki lanetliyorum ve lanetliyoruz...

Küresel terör nedir?


Benim gördüğüm günümüz terörü, küresel güç dengelerinin birbirini ısırırken kullandıkları maşadan başka birşey değildir. 

İsveç kimin canını sıktı acaba?

Ya da bir başka anlamda Suriye'deki gündemi İsveç üzerinden kimler değiştirmek istedi?

Almanya Dışişleri yaklaşık 20 gün önce İsveç'teki vatandaşları terör saldırılarına karşı kalabalık yerlerden uzak durması gerektiğinin uyarısını neden yapmıştı? O gün hepimiz acaba ne olacak diye düşünmeye başlamışken bir saldırının olasığı bekleniyordu ancak genelde yabancı ülke istihbaratlarının raporları doğrultusunda birçok olay önlenir ancak bu sefer İsveç'te bu saldırı önlenemedi ve maalesef bir gün önce bir kaç metre ötede Suriye'deki kimyasal katliamın lanetlendiği yerin hemen dibinde birgün sonra terör saldırısının yapılması oldukça manidar. Resmi kaynakların beyanlarına göre dört kişinin yaşamını yitirdiği ve onlarca kişinin yaralandığı menfur saldırı dünya gündemini de bir anda değiştirdi.

Suriye'de insanlık ölüyor neredesin ey dünya?

Stockholm'de, Paris'te, Berlin'de olmak son derece insanlık görevi ancak Suriye'de, Liberya'da, Myanmar'da, Libya'da, terör vurduğunda İstanbul'da, Ankara'da olmamak hangi insanlığa sığar?

Maalesef dünya bölü/2'dir artık!


Dünya'da güçler dengesinin kaygan zeminde seyir etmesi münasebeti ile her gün dünyanın farklı noktalarında terörün farklı yöntemlerle saldırılarını görüyoruz.

Bu Daiş, PKK, PYD, El Kaide, Fetö ve adları her neyse...

Açıkcası terör gruplarını üretenler, tıpkı önce hastalığı üretip sonra ilacını üreten ama kanseri yayıp bir türlü çaresini bulamayan sağlık sektörleri gibidirler.
Daha iki gün önce Suriye'de kullanılan kimyasal silahların öldürdüğü yüzlerce masum çocuğun devlet eliyle yok edilmesine kalbimiz kanarken, bugün Avrupa'nın demokratik anlamda en gelişmiş ülkelerinden olan ve içinde yaşadığımız İsveç'in kalbinde; çalışan, alışveriş yapan ya da gezmeye çıkan masum insanların üzerine tamda dikkatlerin Suriye'ye çevrilmesi için insanlar harekete geçmişken bu saldırının yapılması ciddi anlamda araştırılmalı ve sorgulanmalıdır.

Sıcağı sıcağına ne olup bittiğini anlamaya çalışmaktan çok herkesin yaşadığı şokun etkisi devam ederken, İsveç güvenlik birimleri saldırganı bulmak için seferber olmuş durumda, lakin saldırganın tek başına bulunması ve yakalanması yeterli değildir. Saldırganın irtibatta olduğu ağın tespit edilmesi ve kökten bir çözümün üretilmesi gerekmektedir.

Bu saldırı kimyasal katliamları unutturur mu?

Bana göre bu saldırı son derece gündem değiştirmeye programlanmış ve tam zamanlı bir saldırıdır.
Tarihe, zamana ve yere dikkat! Bir gün önce Suriye'ye lanet, bir gün sonra aynı yerde saldırı! Stockholm'ün stratejik olarak titizlikle seçildiğini düşünüyorum.

Sahi saldırgan ne oldu?


Terörist aracı çalıyor, cadde boyu önüne çıkanı eziyor ve sonra başkentin en önemli alışveriş merkezinin marka değeri en yüksek mağazanın kapısından içeri dalıyor. İçeri girmeyi başaramayınca inip aracı ateşe vererek kaçıyor. Peki bu terörist bunca sağa sola çarpmadan ve mağazaya dalmaya çalışırken hiç mi yara almıyor? Nasıl oluyor da kayıplar karışmayı başarıyor?

Yakalandı haberleri şimdilik doğruyu yansıtmıyor...
İsveç'in Märsta bölgesinde terör eylemini gerçekleştiren saldırganın olduğu iddia edilen bir kişinin polis tarafından yakalandığı belirtiliyor ve başka noktalarda da gözaltılar var. Ancak bunların içinde kesin olarak saldırıyı gerçekleştiren terörist olduğu henüz doğrulanmadı.

Ümit ederim ki bu saldırının faili ya da failleri en kısa zamanda yakalansın ve yine ümit ederim ki dünyanın başka yerlerinde yapılan terör saldırıları da gerçek anlamda doğru algılanır ve terörle ortak bir mücadele başlar.