Konya, Türkiye'nin en kalabalık yirmi ilinden biridir ve tarihi, kültürel ve tarımsal zenginlikleriyle ünlüdür. Ancak, son yıllarda Konya'dan yurtdışına göç eden vatandaşlarının sayısı oldukça arttı. Norveç, Almanya, Danimarka, İsveç gibi ülkelerde yaşayan Konyalılar hatta Avusturya'da bir Konyalılar kasabası bile bulunuyor.

Avusturya'nın Tirol eyaletindeki Innsbruck şehrine bağlı Telfs belediyesi, Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu bir bölgedir. Konya ve civar iller Ankara, Kırşehir, Aksaray, Niğde'den gelen vatandaşlar, Telfs'teki Türk nüfusunda büyük yer kaplamaktadır. Sadece bir bölgesinden ziyade Avusturya’nın genelinde Konya nüfusu çoğunluktadır. Kanada’da ise Konyalılar çoğunlukta yaşamaktadır. Buraya göç özellikle Kulu’dan verilmektedir.

YTB, Hanau katliamını unutturmuyor YTB, Hanau katliamını unutturmuyor

İsveç'te yaşayan Konyalılar ise siyasette de aktif rol oynamaktadır. Kulu halkı 1965'ten beri İsveç'e göç etmektedir ve şu an itibariyle ülkede 50 binin üzerinde bir nüfusa sahiptir. Geçtiğimiz yıllarda ise İsveç'te Kululu bir milletvekili seçilmiştir.

İSVEÇ EN ÇOK GÖÇ ALAN ÜLKE

İsveç, Konya'dan en çok göç alan ülke oldu. Her yıl Konya'dan İsveç'e göç edenlerin sayısı katlanarak artıyor

Editör: İsveç Gündemi