Ukrayna savaşı İsveç'te sığınak satın alma modası başlattı Ukrayna savaşı İsveç'te sığınak satın alma modası başlattı

Yeni hükümetin NATO üyeliği konusunda Türkiye ile varılan anlaşmaya İsveç'in sadık kalacağı ve olası NATO üyeliği durumunda Türkiye ile NATO ortağı olması noktasında terör ile arasına mesafe koyması bakımından Türkiye'nin talepleri doğrultusunda gerekli adımları atmaya hazır olduklarını vurguluyor.

Başbakan Ulf Kristersson'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden birkaç gün önce, İsveç hükümetinin artık Suriye'deki YPG ve onların siyasi kolu olan PYD partisini destekleme niyetinde olmadığı bilgisi geliyor.

Ekot'a konuşan Dışişleri Bakanı Tobias Billström, bu örgütler ile AB'nin terör listesinde yer alan PKK arasında çok yakın bir bağlantı olduğunu, bunun Türkiye ile aramızdaki ilişkilere iyi gelmeyeceğini söyledi.

PKK'nın uzantıları olarak isim değiştirerek faaliyetlerini sürdüren YPG ve PYD terör gruplarının Türkiye'ye yönelik eylemleri ve Türkiye'nin bu terör örgütleri ile mücadelesindeki kararlılık ve destekleyen ülkelere karşı tutumu net bir şekilde biliniyor.

İsveç'in NATO üyeliği önündeki en büyük engel olan PKK ve uzantıları YPG ile PYD'ye İsveç'in desteklerini sürdürmesi halinde Türkiye'nin NATO üyeliğine destek vermeyeceği en üst düzeyde açıklanmıştı. 

İsveç terör ile arasına mesafe koyma, Türkiye'nin bu yöndeki taleplerini yerine getirme ve Türkiye'ye uzun süredir uyguladığı askeri teknolojik ürünlerle ilgili ambargo konuları olmak üzere, iade edilmesi beklenen terör örgütü üyeleri de bulunuyor.

İsveç hükümetinden yapılan açıklamada Başbakan Ulf Kristersson'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere 8 Kasım'da Ankara'yı ziyaret edeceği belirtildi.

Kristersson, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 20 Ekim'de bir mektup göndererek İsveç'in NATO'ya katılım sürecini görüşmek için Ankara ziyaretine hazır olduğunu ifade etmişti.

Madrid'de dörtlü zirve: Türkiye istediğini aldı

Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi'nde 28 Haziran'da Üçlü Muhtıra imzalanmıştı.

İsveç Adalet Bakanlığından bir heyet 5-6 Ekim'de Ankara'da Adalet Bakanlığı yetkilileri ile toplantı gerçekleştirmişti.

8 Kasım 2022 tarihinde Başbakan Ulf Kristersson ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşecek olan görüşmeyle sürecin hızlandırılması bekleniyor.

>> Başbakan Ulf Kristersson, Dışişleri bakanının açıklamalarını değerlendirdi

Editör: İsveç Gündemi