İspanya ve Danimarka, AB'nin doğal gaz ve nükleer için 'yeşil yatırım' tanımlamasına karşı

İspanya ve Danimarka, Avrupa Birliği'nin (AB) doğal gaz ve nükleer enerji projelerini "yeşil yatırım" olarak adlandırmasına karşı olduklarını açıkladı. İki ülkenin girişimi AB içinde görüş ayrılığı yarattı.

İspanya ve Danimarka, AB'nin doğal gaz ve nükleer için 'yeşil yatırım' tanımlamasına karşı

Avrupa Komisyonu'nun geçen yılın sonlarında hazırladığı yasa taslağına göre doğal gaz ve nükleer enerji sürdürülebilir enerji olarak değerlendiriliyor. Böylelikle AB'nin iklim hedeflerini desteklemek için büyük miktarda özel sermaye faaliyetini cezbedebilmeyi umuyor.

Ancak İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Danimarkalı mevkidaşı Mette Frederiksen Madrid'de düzenledikleri ortak basın toplantısında bu tür bir adımın "yatırımcılara ve topluma yanlış mesaj göndereceğini" açıkladı.

İspanya Ekolojik Geçiş Bakanı Teresa Ribera yılın ilk günlerinde yaptığı açıklamada "Nükleer enerjiye ve doğal gaza yatırımlar devam etse de etmese de, biz bu enerjileri yeşil ya da sürdürülebilir olarak değerlendirmiyoruz" demişti.

Avusturya ve Lüksemburg ise "sürdürülebilir finans sınıflandırması" açısından komisyonun taslak metnine karşı çıkıyor. Almanya ise doğal gaza değil, ancak nükleer enerjinin sürdürülebilir enerji kategorisinde kabul edilmesine karşı duruyor.

Fransa nükleer enerjiyi destekliyor

AB üyeleri bu konuda son değerlendirmelerde bulunmak için komisyonun teklifinin son halini bekliyor. Teklif yayımlandıktan sonra taslak yasa Avrupa Paramentosu'nda çoğunluk oyu alması ya da AB üye devletleri arasındaki oylamada süper çoğunluk olarak adlandırılan 27 üyeden 20'sinin kabul etmesi halinde yasalaşabiliyor.

Aralarında Fransa'nın da bulunduğu onlarca üyenin nükleer enerjiyi destekleyen yaklaşımı göz önüne alındığında söz konusu çoğunluğa erişmenin zor olabileceği dile getiriliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6