Dünya İsveç'e kapılarını kapatıyor!

Çin'de ortaya çıkan, son zamanlarda Avrupa'da hızla yayılan koronavirüs vakaları ve beraberinde gelen ölümler sonucunda çok sert önlemler alınırken, İsveç'in önlem alma konusunda yetersiz kaldığı İsveçli bazı uzmanlar başta olmak üzere, birçok kesim tarafından dillendiriyor ve buna karşı Çin'den bile tepki geldi.

İsveç'e yakın Danimarka, Norveç, Polonya gibi ülkeler başta olmak üzere onlarca ülke kara ve hava sahalarını kapatırken, İsveç'in önlem alma konusunda etkin bir adım atmaması endişeleri artırıyor.

Doğrulanan koronavirüs vaka sayısı bine dayanırken, dünyanın aldığı sıkı önlemlerin tersine farklı noktaya odaklanması eleştirileri beraberinde getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü çağrıları, ABD'nin koronavirüs konusundaki küresel önlemleri, dünya ülkelerinin sert tedbirleri, ohallerin ilan edilmesi ve daha nice şeylerin İsveç'te henüz bir karşılığı ve anlamı bulunmuyor.

İsveç Halk Sağlığı başındaki Anders Tegnell'in tüm sağlık otoritelerinin tersine virüsle mücadele konusunda sadece risk noktalarına odaklanması ve artık sayıların önemsiz olduğunu söyleyerek tedbir almak yerine riskleri minimize etmek için farklı tercihlerde bulunması tedirginliği artırıyor ve İsveç'i nereye götüreceğini kestirmekte pek mümkün görülmüyor.

Bugün Çin, Avrupayı, İsveç'in virüsle mücadele konusundaki duyarsızlığına karşı kınamaya davet etti.

Komşu Norveç ve Danimarka, İsveç'le olan sınırlarını kapatma kararı aldı ve giriş çıkışları engellemek için sınırlarda sıkı tedbirler aldı.

İsveç'in bu tavrıyla Avrupa'da virüsün yaygınlaşmasına neden olacağını ve salgının farklı bir boyut kazanabileceği riskine karşı ciddi uyarılar var. Ancak İsveç yönetimi tüm bu eleştirilere rağmen kendi mücadele programını değiştirmiş değil.

İsveç medyasında yer alan bir habere göre, İsveçli sağlık çalışanları virüsle mücadele konusunda artık kullanacak ekipmanımız kalmadı çağrısı yaptı. Diğer AB ülkelerinden ekipmanları tedarik edemeyen İsveç, inşaat şirketlerinin kullandığı maskeleri göndermeyi talep etti ancak edindiğim bilgilere göre, inşaat firmaları da bu talebe cevap vermemiş.

İsveç Dışişleri Bakanlığınca akşam saatlerinde yapılan bir açıklamada mecbur değilseniz yurtdışına çıkmayın denildi. Ancak zaten dünyanın İsveç'e kapılarını kapattığı ve virüsün artık içeride olduğunu unutmuş olsalar gerek.

Virüs vakalarının görüldüğü dünya ülkelerinin yüzde 70'ten fazlası tedbir amaçlı okulları kapattı, spor müsabakalarını seyircisiz oynatmaya ya da ertelemeye karar verirken, İsveç katılımcı sayısı 500'den fazla program ve organizasyonları kısıtlamayla sınırlı kaldı. Bu uygulamayı alan ülke yönetimi bazı okullarda binlerce kişinin varlığını da unutmuş olsa gerek...

Bilmem takip edenleriniz var mı? Ancak İsveç'te buz hokeyi en az futbol müsabakaları kadar taraftar çeken ve güçlü bir spor organizasyonu. Bu maçlar bile daha yeni ertelendi.

İsveç'in koronavirüs konusunda Avrupa'nın dipsiz kuyusu olduğu noktasında görüşler var.

Başkent Stockholm nüfusunun büyük bir bölümü 50 yaş üstünde. Ülke nüfusu birçok ülkeye göre yaşlı ve çok sayıda solunum problemi yaşayan çocukların olduğu da bilinen bir gerçek. Ancak sıkı önlemler noktasında yavaş kalan İsveç'in savunduğu şey, okullar kapanırsa aileler çocuklarına bakmak için evde kalacak ve bu da iş piyasasında farklı bir sonuç yaratacak deniyor. 

İsveç ekonomisinde şuanda meydana gelen çatlağın bana göre en önemli sebepleri arasında şuana kadar ki önlemsizliktir. Bunun sonuçlarını hep birlikte ileride göreceğiz.

Küresel ekonomi daralma, işsizlik ve yeni iflasların gelmesi beklenen durumlar göz önüne alınınca bu sınavı doğru vermemesi halinde İsveç'i çok zor günler bekliyor gerçeğini gösteriyor.

Son on yılda İsveç'te perakende sektörünün çöküşü, dev firmaların iflasa gidişi ve ekonomideki kırılganlık ülke yönetiminin içinden çıkamadığı bir hal aldığı gerçeği apaçık ortada olmasına rağmen dillendirilmiyor.

Farklı yönleriyle İsveç'te başka sorunlarda var ancak burada yazımızı noktalayalım.

Not: Bu kritik süreçte İsveç'te yaşayan vatandaşlarımız lütfen kendi tedbirlerini mümkün oldukça alsınlar.

Saygı ve sağlıkla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazım Kaynar
Nazım Kaynar - 2 yıl Önce

Ne gibi önlem alalım? Marketlerden gıda maddeleri mi alalım; stoklama mı yapalım. Bu sadece bencil insanların paniğe kapılması için dünyanın ekonomik dengesini alt üst etmek için planlanmış bir girişimdir. Virüs her zaman vardı insanları kışkırtıp dev ilaç firmaları büyük kazançlar peşinde bence.
Normal bir grip vakasında solun yolları rahatsızlığı olan ve direnci zayıf olan insanı öldürebilir. Milleti gaza getirmesinler lütfen. Birileri dünya dengelerini bozup tekrar ayar yapmak için kazanç peşinde. Panik tartılmasın, insanlar hijyenine dikkat etsin ve hasta insanlar toplumdan uzak dursun yeter. İçimiz dışımız Kovid 19 oldu; yeter artık
Saygılarımla

Sadık Erbay
Sadık Erbay - 2 yıl Önce

Ben 40 yıldır İsveç Malmö’de yaşıyorum yazıyı dikkatle okudum.isvecte bir tuaflik var katiliyorum fakat isvecin bir plani oldugunu tajmin ediyorum yazildigi gibi duyarsiz olamazlar. Panik istemiyorlar .

Leyla Ugur
Leyla Ugur - 2 yıl Önce

valla yapacak yorum kalmadi. Her sey göz önunde. Disari korkarsk cikiyoruz. Ne zaman nerde ne olacag belli diyil.Allah yardimcimiz olsun.

Fadil turan.
Fadil turan. - 2 yıl Önce

Isvecte salik sistemi zaten normalde de cok cok kotu .normal zamanlarda bile insanlari 8.10 saat acilde bile bekletiyorlar ve sonrada da hic bisey yapmadan eve geri gonderiyorlar ve malesef ben bile kac insana sahit oldum ki sonradan felc kaldilar .simdi bu virusle mucadele edecek inanin hic ama hic ole bir kapasitede deyiller hersey olarak.onun icin biraktilar artik kim öle kim kala.halina biraktilar ve suanda hangi hasta giderse hastaneye hic biruni kapidan bile koymuyorlar cok yazik sozde dunyanin en demokratik ulkelerden biridi .ama iste demeki kartindan aslanmis bu simdi diha iyi alnasildi.

Ömer
Ömer - 2 yıl Önce

Tedbir alin doyorlarda önerdikleri tedbir diyede birşeyyok halk bol bol stock yapiyor temizlik ve kapali ortamlarda bulunmaniza dikkat edin ellerinizi sik sik yikayin zaten coğu insan giribal enfeksiyon kabtoğinda kokonya veye alkollu jelle elini dezenfekte yapiyotärdu alkollu mendil ile elini siliyordu bunun haricinde zaten ilacda yok vaksinde yok neyin önlemini aliyorlar anlamadim aödiklari önlem yiyecek ICECEK Stockman SANKI hadta olunca Allah korusun bu yiyecekler kurtaracak bunlarin hepsi algi bu ilacfirmalarinin zengin dolar babalarinin oyunu bizler herdaim zaten ellerinizi yikayan titiz insanlariz da bu BAZI ulkelerre az şimdi onlarda artik bu virus sayesinde alişir elyikamaya sıksık benden tavsiye ellerinizi sicak su ile yikayin icecek olarakda Emma sirkesine limonsuyu ikiyemek kaşiği zeytinyaği darimdak dıkarak karistirin hergun UC öğun biryemek kaşiği icingiribal enfeksiyon KARŞI iyigelir ayni zamanda ellerinizi elma sirkesi birbardak iki bardak limonsuyu UC.dubardaği normal su veya bilder şişe madem suyu yani 700/mm.gramlik Ramlösa kariştirin bu uc karişimi ellerinizi ve temizlik yaparken kullanin ..

R. Soylu
R. Soylu - 2 yıl Önce

Ego =

Ömer
Ömer - 2 yıl Önce

Herşeyi ile yediden yetmişe DISARDAN ihracacat ve italat edenBIR ULKE ekenomide paradan başka birsey duşunmuyor halkin dağlini parakarsiliği sözkonusu HALINE verirdi evde bakacak

Osman Polat
Osman Polat - 2 yıl Önce

İsveçte normaldede sagliga hiçbir hizmet yok ayrimcilik çok hastahaneler ele alimiycak kadar vahim ve birokadarda sorumsuz yani saglikta hizmet sıfır

banner4

banner6