banner103

"Beni gör" çünkü son şans diye birşey yoktur

Türkiye'nin önemli bölgesi ve Nevşehir'in tarihi dokusuna ve de manevi duygusuna duygu katan Hacı Bektaş Veli'nin yetiştiği topraklarda düşüşü ve çıkışı yaşayan bir kardeşimizin İsveç'e uzanan hayat hikayesini elealmaya çalışacağım...

Hayat hikayesi dedim ama aslında bu bir hikaye değil yaşanmış gerçekliğin ta kendisidir.

"Beni gör" adlı kitabında yaşadığı hezeyan ve yıkımlar sonrasında kendini yeniden bulmasıyla geçtiği yollardan günümüz geçliğinin aynı bataklığa düşmemesi için mücadele etmeye kendini organize etmiş ve son bir kaç yıldır bağlılıktan sıyrılarak bağımlıları o bataklıktan çıkarmaya çalışan biri olan Derviş Aksay ile geçmişinden bu güne hayat yolculuğundaki iniş ve çıkışlarla ilgili yaptığımız bir sohbetimizde kaleme aldığı "Beni Gör" adlı kitabında söylemeye çalıştığı şeyin kendisinin bugünkü kurtuluşu değil, yitik geçmişinde yaşadığı acı dönemlerde görülmeyi ve fark edilmeyi bekleyiş üzerine bir kurgu olduğunu anladım.
Bu yüzden hepimizin hayatlarında zaman zaman olan iniş ve çıkışlarda, düştüğümüz karanlıktan aydınlığa uzanacak bir yol, bir ışık ve bizi düştüğümüz yerden kaldıracak bir ele ihtiyacımız oluyorsa, Derviş Aksay'ında öyle bir ele ihtiyacı olan binlerce gencin, çocuğun olduğunun altını çiziyor.

Başarmak için azmin, kazanmak için sabrın en güçlü silah olduğu anlayışı ile kendiyle mücadele ederek ve düştüğü yerden kendisini kaldırarak bugün uyuşturucu ve kötü alışkanlıklar batağına düşmüş gençlerin elinden tutmaya çalışmasının yegane nedeninin "Ben o yoldan geçtim ve nasıl şerkeş bir çıkmaz olduğunu gayet biliyorum bu yüzden geçmişimden ders çıkarmaya başladığım andan itibaren kendimi yenileme ve değiştirmeyle birlikte toplumda faydalı bir birey olmayı başarmışsam, eminimdeki bugün kendilerini görmemizi isteyen birçok gençte bunu başarabilir ve hepimiz birey olarak hatalar yapamaya açık olduğumuzu düşünecek olursak, son şans diye birşey olmadığını ve herkesin her zaman yeni bir şansı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu anlamda onlara yaklaşmamız ve onları anlamaya çalışarak bizi anlamasını sağlamamız gerekiyor. Bunu başardığımız zaman hayatın içinden yitip gitmeye yüz tutmuş bir genci kurtarma şansımız olur" diyor.

Kendi hayatının her evresini cesur ve apaçık bir şekilde kaleme alıp, kendini eleştirdiği zamanları da, düştüğü bataklıktan çıktıkdan sonra yeniden hayat bulmasına kadar kaleme alarak litüratöre kazandırdığı hayatı okunmaya ve okundukça düşünmeye ve yeniden bir muhasebeye çekilmemize vesile olacaktır diye düşünüyorum.

Kötü alışkanlıklar sonucu mahkumiyet yaşamış ve sonrasında toplumda kendine yer bulmaya zorlanan insanların hayata kazandırılması açısından kurduğu şirkette onlarca genci yeniden hayata tutundurmak ve farkındalıklarını geliştirerek, topluma faydalı bireyler noktasına taşımak için çalışmalar yapan Aksay "Benim geçmişimde de onların geçmişi gibi izler ve tecrübeler olduğu için ben mahkumiyetten özgürlüğe çıkan ve/veya kötü alışkanlıkları olan ve oradan çıkmak için bir el bekleyen insanlara nasıl davranılması gerektiğini biliyorum. Bu nedenle onlarla benim iletişim kurmam çok daha kolay olabiliyor ya da onlara neden o alışkanlıklardan vazgeçmeleri gerektiğini onların anlayabileceği şekilde anlatabiliyorum. Bu yüzden X-Cons adında bir şirket kurarak bu gençlerin rehabilite anlamında ihtiyaçları olan desteği vermeye çalışıyorum" diyerek bu güne kadar oldukça önemli çalışmalara imza attığını ve bundan mutlu olduğunu her fırsatta söylüyor.

X -CONS, geçmiş yaşantılarında suç işlemiş ve madde bağımlılığı yaşamış kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları; suça yatkın olan ve madde bağımlılığı olan gençlerin meslek edinmeleri ve topluma kazandırılmalarına yönelik çalışmalar yürüten devlet destekli bir organizasyon olduğunun altını çizen Derviş Aksay, "Toplum içinde suç işleyen ve madde bağımlılığı yaşayan veya suça yatkın olan gençlerin tespit edilmesi ve organizasyon bünyesinde rehabilite edilerek tekrar topluma kazandırılması X-CONS´un başlıca görevleri arasındadır" dedi.


Derviş Aksay kardeşimiz ile yaptığım sohbette, farkındalığını oldukça geliştirmiş, suça bulaşmış ve/veya madde bağımlılığı bulunan ve de suça yatkın olan gençlerin devletle işbirliği yaparak o insanların topluma kazandırılması için büyük bir çaba veriyor. Bu yüzden kendini bu azminden dolayı tebrik eder ve hayat hikayesinin okunması gerektiğini düşünüyorum.

Saygı ve muhabbetle...
YORUM EKLE

banner4

banner6