En fazla Türk vatandaşının yaşadığı Almanya'nın yanı sıra Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki seçmenler yarından itibaren 25 Ekim'e kadar oy kullanabilecek.

Avrupa'nın 21 ülkesinde 52 noktada kurulacak sandıklarda oy kullanma işlemi bütün ülkelerde 25 Ekim'de sona erecek. Kimi ülkelerde elçilik ya da konsolosluklarda sandıklar kurulurken, gurbetçiler bazı yerlerde ise sergi sarayları ve spor salonlarında oy verebilecek.

YSK'nın belirlediği takvime göre yurt dışında oy kullanma süreleri şöyle:

"Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, KKTC'de 8-25 Ekim'de 18 gün, Avustralya'da 16-25 Ekim'de 10 gün, ABD'de 17-25 Ekim'de 9 gün, Norveç'te 19-25 Ekim'de 7 gün, Hollanda'da 21-25 Ekim'de 5 gün, Birleşik Krallık ve Romanya'da 22-25 Ekim'de 4 gün, Bulgaristan, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan ve Türkmenistan'da 23-25 Ekim'de 3 gün, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, İsveç, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya ve Yunanistan'da 24-25 Ekim'de 2 gün, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da 25 Ekim'de 1 gün."

- Almanya'da 13, Fransa'da 6 merkezde oy kullanılacak

YSK'nın verilerine göre, yurt dışında kayıtlı toplam 2 milyon 880 bin 599 seçmenden 1 milyon 411 binin yaşadığı Almanya'da 8 Ekim'de başlayacak oy verme işlemi 25 Ekim'de sona erecek. Almanya'da Berlin, Stuttgart, Karlsruhe, Münih, Nürnberg, Mainz, Frankfurt, Köln, Essen, Düsseldorf, Münster, Hannover ve Hamburg başkonsolosluklarında oy verilebilecek.

Yaklaşık 315 bin civarında seçmenin bulunduğu Fransa'da da gurbetçiler Bordeaux, Lyon, Marsilya, Nnates, Paris ve Strazburg başkonsolosluklarında oluşturulacak merkezlerde oy kullanacak.

Oy verme işleminin yarın başlayacağı, YSK'nın 7 Haziran'daki verilerine göre, 41 bin 126 vatandaşın yaşadığı Avusturya'da Türkler Bregenz, Salzburg ve Viyana, 131 bin 104 Türk'ün ikamet ettiği Belçika'da Anvers ve Brüksel, 32 bin 381 kayıtlı seçmene sahip Danimarka'da Kopenhag başkonsolosluklarında oy verebilecek.

91 bin 950 kişi seçmenin bulunduğu İsviçre'de Cenevre ve Zürih başkonsolosluklarıyla Bern Büyükelçiliğinde sandıklar kurulurken, 94 bin 816 kişinin bulunduğu KKTC'de ise Lefkoşa Büyükelçiliğinde oy kullanılabilecek.

Oy verme işleminin 21 Ekim'de başlayacağı yaklaşık 243 bin kayıtlı Türk seçmenin ikamet ettiği Hollanda'da Rotterdam'da Ahoy ve Amsterdam'da Rai Sergi Sarayı'nda, Deventer'de ise De Scheg spor salonunda sandık başına gidilebilecek.

Arnavutluk'ta Tiran, Kosova'da Priştine, Macaristan'da Budapeşte ve Makedonya'da Üsküp Büyükelçiliğinde sandıklar yerleştirilirken, Birleşik Krallık'taki gurbetçiler Edinburg ve Londra başkonsolosluklarında oylarını verebilecek.

Bosna Hersek'teki Türkler Saraybosna Büyükelçiliğinde, Bulgaristan'dakiler ise Burgaz, Filibe başkonsolosluklarıyla Sofya Büyükelçiliğinde oy verecek. Çek Cumhuriyeti'nde Prag, Finlandiya'da Helsinki ve İrlanda'da da Dublin büyükelçiliklerine sandıklar konulacak.

İspanya'da yaşayan Türkler Madrid Büyükelçiliği ile Barselona Başkonsolosluğunda, İsveç'te ise Stockholm Büyükelçiliğinde oylarını kullanabilecek.

İtalya'da Roma Büyükelçiliği ile Milano Başkonsolosluğunda, Norveç'te Oslo, Polonya'da Varşova büyükelçiliklerinde sandık başına gidilebilecek.

22 Ekim'de oy kullanılmaya başlanacak Romanya'da Bükreş Büyükelçiliği ile Köstence Başkonsolosluğunda, Polonya'da ise 25 Ekim'de Varşova Büyükelçiliğinde oy verilebilecek.

Oy verme işleminin 24 Ekim'de başlayacağı Yunanistan'da da Atina-Pire, Gümülcine, Rodos ve Selanik başkonsolosluklarında sandık kurulacak.

YSK'dan yurtdışı seçmenleri için çağrı merkezi

Yurtdışı kütüğüne kayıtlı seçmenler Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), www.ysk.gov.tr internet adresi ve +904449975 numaralı Seçmen Çağrı Merkezi'nden 7 gün 24 saat bilgi alabilecek.

Sınır kapılarına seçim sandıkları konuldu
 
Yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanabilmeleri için gümrük kapılarında hazırlıklar tamamlandı.
 
1 Kasım'da gerçekleştirilecek Milletvekili Genel Seçimleri kapsamında yurt dışında yaşayan seçmenlerin gümrük kapılarında oy kullanabilmesi için hazırlıklar tamamlandı.
 
Edinilen bilgilere göre, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) görevlileri tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki geliş ve gidiş peronları ile Kapıkule Garı, Hamzabeyli, İpsala ve Dereköy sınır kapılarına birer sandık konuldu.
 
Peronların camına "oy kullanma yeri" yazısı asılırken, peronlara oy kullanma sırasında kullanılacak paravan ve bilgisayarlar getirildi.
 
Öte yandan, geçiş yoğunluğu göz önünde bulundurularak Pazarkule Sınır Kapısı'na sandık konulmadığı öğrenildi.
 
Ayrıca, seçimde görev alacak memurlara YSK görevlilerince bilgilendirme yapıldı.
Editör: İsveç Gündemi