Belçika’nın Flaman bölgesinde bulunan Anvers şehrinde Sosyal Yardım Kurumu (OCMW/CPAS) yardım alanlar için pilot bir uygulama yürürlüğe girdi. Hollanda’da bulunan Soza Expert adlı şirketten yardım alan yardım kurum kişilerin yurtdışındaki mal varlıklarını tespit ediyor.

Türk bir aile konuttan atıldı
Türkiye’de ev sahibi olduğu tespit edilen bir ailenin uzun süredir bu yardımdan faydalandığı ortaya çıktı. Mal varlıkları olan ailelere sosyal yardım yapılmaması gerekçesiyle konut idaresi anlaşmayı tek taraflı olarak fes etti.

2000 yılında Anvers şehrinde sosyal konutta yaşayan ailenin yedi yıl önce Türkiye’de arsalı bir ev aldığı Hollandalı şirket tarafından tespit edildi.  Bir daha sosyal konuttan ev kiralayamayacak olan aile yedi yıllık süre içerisinde faydalandığı kira indiriminin karşılığı olan 48 bin euroluk meblağı geri ödemek zorunda.

Konu hakkında açıklama yapan Sosyal Yardım Kurumu Başkanı Fons Duchateau, Flaman medyasına “48 bin euroyu tamamen geri alacağız. Dayanışmayı kötüye kullananlar sonuçlarına katlanmak zorunda. Faslılar, Türkler, Polonyalılar, İspanyollar, Hollandalılar ve Surinamlılar’ın mercek altında. Belçika’da veya yurtdışında nerede olursa olsun, mal varlığı bizim için mal varlığıdır” ifadelerini kullandı.

26 dosya daha inceleniyor
Buna benzer 26 dosya incelenmeyi bekliyor. Bu dosyaların 23’ünde ise yardım alan kişilerin yurtdışında evleri olduğu biliniyor. Fas kökenli bir vatandaşın Fas’ta 14, bir diğerinin ise 4 evi olduğu da tespit edilmiş. Kurum Başkanı Duchateau sorunun yasal altyapısının hazırlanması ve çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

© DiasporaHaber

Editör: İsveç Gündemi