Stockholm'de gözaltına alınan cinayet zanlısı serbest bırakıldı Stockholm'de gözaltına alınan cinayet zanlısı serbest bırakıldı

SOSYAL Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, yurt dışında yaşayan gurbetçilerin SGK’ya toplu ödeme yapmanın yanı sıra ödeme yaptıkları miktarda da gün satın alarak Türkiye’den emekli olabileceklerini söyledi. Yurt dışı borçlanması tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içinde ödeme yapılmaması durumunda söz konusu borçlanmanın geçersiz sayılacağını belirten Nacar, şöyle konuştu: “Örneğin, 5 bin 400 günlük borçlanma için gelen tebligatta günlük 99.06 TL üzerinden 534 bin 924 TL ödenmesi gerekirken, bu rakam 3 ay içerisinde ödenmediği takdirde borç tebligatı iptal olacaktır. Tebligatın iptal edilmemesi için yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız yapabilecekleri kadar ödeme yapmaları halinde, o kadar gün satın alabilir. Örneğin, 50 bin TL’lik bir ödeme yaptıklarında 504 gün satın almış olurlar. Borçlarını 3 ay içerisinde ödemeyen, ödeyemeyen vatandaşlarımız emekli olabilmek için yeniden SGK’ya müracaat etmeleri halinde taraflarına yeniden borçlanma tebligatı yapılacaktır. Ancak ödeyebileceğiniz para kadar gün satın alırsanız, ileriki dönemlerde ödediğiniz primler düşeceği için daha az gün içn borçlanma yapılacak.

PARÇA PARÇA ÖDENEBİLİR

“Ayrıca borcun tebliğ tarihinden itibaren 3 aylık süre içinde parça parça ödeme yapılabilmesi hakkı da mevcut. Ödenen her tutara denk gelen gün sayısını da Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız e-devlet üzerinden görebilir. Kanuna göre, tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde sigortalılığın başlangıç tarihi borçlandırılan gün sayısı kadar geriye gitmektedir. Bununla birlikte yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız parça parça prim ödeyip gün satın alarak primlerini doldurduklarında Türkiye’den emekli olabilir. Yurt dışında yaşayan ve 18 yaşını doldurmuş herkes emekli olabilmek için SGK’ya başvuru yapabilir. 01.01.2023’te asgari ücrette yapılacak artışla birlikte gün başına ödenecek rakam da yükselecek. Bu nedenle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’den emekli olmak için yıl sonuna kadar müracaatlarını yapmaları ve borçlanmalarının tamamını karşılayamıyorlarsa bile parça parça gün satın almaları kendileri lehine olacaktır.”

Editör: İsveç Gündemi