Sürücüsüz araçlar denilince genelde akla özel ve lüks otomobiller geliyor. Ancak Volvo yaptığı çalışmalarla bu algıyı değiştirecek gibi görünüyor. Renova ve İsveç atık ve geri dönüşüm uzmanları ile yapılan ortak çalışmayla sürücüsüz çöp kamyonları geliştirildi

Daha hızlı, daha güvenli

Bu iki farklı kuruluş arasındaki işbirliği, trafik güvenliğini optimize etmek, çalışma koşullarını iyileştirmek ve çevresel etkileri azaltmak için otomasyondan yararlanıyor. Aracın çevresini izlemek ve gözlemlemek için araç üzerinde belirli yerlere yerleştirilen sensör sistemi kullanılıyor. Eğer bir engel ile karşılaşırsa engel bilgisini çipe iletiyor ve araç durma/yavaşlama kararını kendisi veriyor. Kamyonun gideceği rota önceden programlanarak işlem sürücüsüz bir şekilde daha hızlı ve daha güvenli gerçekleştiriliyor.

17-05/19/volvo-surucusuz-cop-kamyonu-shiftdelete.jpg

Sürücüsüz araçların geleceği!

Bu araçların yollara çıkmasıyla, çöp toplamada çalışan kişi sayısı azabilir. Normal bir çöp kamyonunda bir tane şoför iki tane çöp toplama görevlisinin çalıştığı düşünüldüğünde, sürücüsüz araçlar ile şoföre gerek kalmayacak.

Bu Teknoloji 2016 yılında, yeraltı maden işletmeciliğinde kullanılan başka bir Volvo Group özerk aracına da uygulanmıştır. Şu anda İsveç'in kuzeyindeki Kristineberg maden sahasında test edilen araç ile yeraltı madenciliğinde ulaşımın uygunluğu ve güvenliği değerlendirilmektedir.

İsveçli otomobil üreticisi, elektromobilite ve akıllı makineler konusunda toplumun ulaşım araçlarını yenilemek için önemli projeler yürütüyor.

:: Volvo'nun sürücüsüz çöp kamyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Editör: İsveç Gündemi