Volvo'dan fosilsiz çelikten otomobil üretme adımı

1 / 6
Dev otomotiv firmaları arasında satış için yaşanan rekabet farklı boyutlara taşınıyor.  Çünkü ilkleri başarmanın ekonomik olduğu kadar prestij ve güven açısından da faydaları var. İşte tam bu noktada otomotiv dünyasının yakın geleceğindeki büyük sınavın sonuçları daha da önem kazanıyor. Son olarak Scania, tamamen emisyonsuz ürünler kullanma hedefi doğrultusunda fosil içermeyen çelik kullanımına geçeceğini açıklarken, Volvo'dan da benzer bir adım geldi. 

Ama hem uluslararası anlaşmalar hem de yerel düzenlemeler nedeniyle üreticilerin karbon ayak izlerini çok kısa sürede minumum seviyeye çekmesi gerekiyor. Çünkü birçok ülke 2050 yılına kadar karbon nötr ekonomiler olmayı taahhüt ediyor.  Hal böyle olunca otomotiv markaları gelecek planlarını açıklarken satış ve karlılık projeksiyonlarının yanına emisyon başlığını da eklemek zorunda kalıyor.

Dev otomotiv firmaları arasında satış için yaşanan rekabet farklı boyutlara taşınıyor. Çünkü ilkleri başarmanın ekonomik olduğu kadar prestij ve güven açısından da faydaları var. İşte tam bu noktada otomotiv dünyasının yakın geleceğindeki büyük sınavın sonuçları daha da önem kazanıyor. Son olarak Scania, tamamen emisyonsuz ürünler kullanma hedefi doğrultusunda fosil içermeyen çelik kullanımına geçeceğini açıklarken, Volvo'dan da benzer bir adım geldi.

Ama hem uluslararası anlaşmalar hem de yerel düzenlemeler nedeniyle üreticilerin karbon ayak izlerini çok kısa sürede minumum seviyeye çekmesi gerekiyor. Çünkü birçok ülke 2050 yılına kadar karbon nötr ekonomiler olmayı taahhüt ediyor. Hal böyle olunca otomotiv markaları gelecek planlarını açıklarken satış ve karlılık projeksiyonlarının yanına emisyon başlığını da eklemek zorunda kalıyor.

banner194

banner6