Västra Götaland, bugünden itibaren yürürlüğe girecek yeni yerel kısıtlamalarla karşı karşıya.

"COVID-19 yeni vaka sayısında yeniden artış görmeye başlamamız çok ciddi bir durum" diyen Enfeksiyon kontrol doktoru Thomas Wahlberg, enfeksiyonun yayılmasının daha da hız kazanacağı riskinin çok yüksek olduğu bir durumdayız ifadeleri kullandı.

Diğer şeylerin yanı sıra, maske koruma gereksinimleri 2004 yılında veya daha önce doğmuş herkes için toplu taşıma araçlarında ve belirli kapalı ortamlarda takması gerekiyor.

Maske koruyucuları sadece trafikteki yoğun saatlerde değil, sürekli takılması gerekiyor. Özellikle mesafe korumanın mümkün olmadığı durumlarda tek kullanımlık maske koruyucuları kullanılmalıdır denildi.

Bölge sakinlerinin sürekli iç içe yaşadığı ve temasta olduğu kişiler dışında görüşmemesi ve yeni temasları sınırlandırması önerildi. Ayrıca herkes, örneğin toplu taşıma, alışveriş merkezleri ve mağazalar gibi sıkışıklığın olabileceği tüm yerlerden kaçınmaya çalışmalıdır denildi.

Market alışverişi yapan kişi, mümkün olduğunca az kişinin alışveriş yaptığı zamanları seçmeli ve kalabalık oluşturmamalıdır.

Gereksiz seyahatlerden kaçınılmalı ve evden çalışmaya devam edebilecek kişilerin temastan ciddi şekilde kaçınmaları gerektiği belirtildi.

Bölgede bugün itibarıyla maske takılmasının zorunlu olacağı aktarılırken, yeni vaka sayısında ciddi artış olması endişe verici olduğunun altı çizildi.

Västra Götaland bölgesine şuana kadar 108 bin 489 vaka tespit edilirken, 2 bin 27 kişi covid-19 kaynaklı yaşamını yitirdi.

Editör: İsveç Gündemi