Uçuşlarda "papatya falı" dönemi

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler açısından uçuşlar büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Mart ayından bu yana sürekli olarak tarih değişiklikleri, alınan biletlerin iptali, yaz tatili için izin alanların ne yapacaklarını bilmemesi ve iş yerinden izin almayı düşünenler için ikilem, kısacası tam bir belirsizlik!

Bir önceki yazımda özellikle uçuşların başlayacağı konusunda karamsardım ve nitekim o endişelerimin yersiz olmadığını maalesef görmüş olduk.

Önce, Türk Hava Yolları'nın 10 Haziran'da başlıyoruz açıklaması, sonra uçuşların başlangıç tarihini 18 Haziran diyerek, sözde uçuşların yapılacağı ülke ve şehirlerin isimlerini vermesi vatandaşları umutlandırırken, iki gün sonra Ulaştırma Bakanının açıklamasında uçuş planları ve plandaki ülkelerle ilgili liste yayınlandı. Bu haber üzerine bazı ülkelerdeki vatandaşlar sevinirken, bazıları ülkelerde yaşayan gurbetçiler listede yaşadıkları yerlerin olmamasına üzülmüştü.

2 Haziran Türk Hava Yoluları açıklaması, 4 Haziran Ulaştırma bakanı açıklaması ve 6 Haziran AB bakanlıklar toplantısından sonraki açıklama...

Her açıklamanın arasında ikişer gün olması ilginç gelsede görüşmelerin sıkı bir şekilde devam ettiği ve bunun üzerine açıklamalar yapıldığı anlaşıyor.

Şunu bir kere bilelim. Avrupa kendi turizm pastasını başka ülkelere kaptırmaz. Önceliği birlik ülkelerine verecek diye düşünüyordum ki öyle de oldu.

Ancak bu yıl uçuşlar tam bir PAPATYA FALI'na döndü.

Uçuyor, uçmuyor derken, bugün yapılan açıklamayla en azından 1 Temmuz'a kadar sınırların kapalı olacağını biliyoruz.

Hafta sonu olması nedeniyle muhtemelen havayolu şirketleri planlamalarını hafta içinde yeniden revize edeceklerdir.

Peki 1 Temmuz kesin mi?

Hayır! Kesinlikle 1 Temmuz'dan sonra uçuşların başlayacağı şekilde kesin gözüyle bakmamak gerekir. 1 Temmuz'dan sonra süreç tekrar uzatılarak 1 Ağustos olarak bile açıklanabilir. Ancak hemen sonraki gün kapılar açılabilirde tam bir RUS ruleti...

Koronavirüsün taşımacılık ve turizm alanına olan olumsuz etkilerini kendi içinde hafifletmeye öncelik veren Avrupa Birliği ülkeleri, pastadan başka ülkelere pay kaptırmamak için ekonomik ve siyasi davranışlarına devam edecektir.

Halihazırda Pegasus günler öncesinden 1 Temmuz'a kadar İsveç'ten olan tüm uçuşlarını iptal etmişti. Türk Hava Yolları ve SunExpress'ten de muhtemeldir ki iptal gelecek.

Tavsiyem şu, bu yıl fazla kımıldamayın. Kapılar açıldığında uçuş/seyahat yapacağınız noktada neyle karşılaşacağınız da tam olarak belli değil.

Örnek vereyim: İsveç'ten Türkiye'ye geldiniz. Gelecek tüm yolculara test yapılacak. Uçaktaki 150 kişiden 10 kişi pozitif çıkarsa ne olur?

Filyasyon taramasıyla doğal olarak uçakta olan herkes gözlem takibine alınacak, ikinci uçuş oldu ve yine 10 kişi pozitif çıktı diye düşünelim.

İşte asıl sıkıntı burada başlayacak.

Böyle bir durumla birlikte ülkeler arasında uçuşlar tekrar askıya alınır.

Benim en çok endişe ettiğim durum budur. Zira salgın ilk başladığında ülkeler yurtdışındaki vatandaşlarının dönmesi için süre tanıdılar ama bu sefer mecbur kalmadıkça seyahat etmeyin uyarılarına rağmen seyahat eden sonuçlarına katlanır politikası güdülecektir.

Böyle olası durumlarda sigorta şirketleri yapılan harcamaları karşılamayacak ve tekrar döndüğünüzde çalıştığınız iş yerinin sizi tazminatsız işten uzaklaştırma riski bile bulunuyor.

Dikkatli olmakta fayda var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan Ark
Hakan Ark - 3 yıl Önce

Merhaba, olayin diger boyutunda ise isini kaybedip ulkesine donmel isteyen kisiler var. Ben covid sonrasi isten cikarildim. Ancak ulkede en fazla 3 ay kalma hakkim var. Bu durumda ya isvec in (ya da diger ulkelerin) bu durumdakiler icin degisiklik yapmalari ya da insanlarin ulkelerine donebilmeleri icin ucuslari acmalari gerekir.

banner194

banner6