Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini anavatanda geçirmek için karayolu ile Türkiye’ye gelen gurbetçiler rekor kırdı. Bu yıl gurbetçiler uçak bilet fiyatlarındaki pahalılığa ise dikkat çekti.

Bu yıl karayoluyla Türkiye’ye giden gurbetçiler, anavatana varana kadar sınır kapılarında uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Gurbetçilerin yoğunluğundan Kapıkule de nasibini aldı.Uzun kuyruklar oluştu.


 PARİS’TEN ANKARA 3 BİN EURO

Paris’ten Temmuz ayının sonunda gidip Ağustos ayının sonunda geri dönecek 4 kişilik bir aile ortalama sadece bilet ücreti için 3 bin Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor. Bu bilet fiyatlarındaki fahiş fiyatlar gurbetçiyi karayoluna ise mecbur bırakıyor.

‘UCUZ DİYE KARAYOLUYLA GELMİŞTİK’

Almanya’dan yıllık izinlerini ailesiyle Türkiye’de geçirmek için otomobiliyle kuyrukta bekleyen Zabit Turgut, 2 saat kuyrukta beklediklerini yollarda yaşadıkları çilenin rezalet olduğunu söyledi. Uçak biletlerinin pahalı olduğundan bazı gurbetçilerin karayolunu tercih ettiğini söyleyen Turgut, “Havayolu firmaları yılın bu zamanında uçak bilet fiyatlarını düşürsünler. Bu sayede bizler ucuz olan karayolunu tercih etmeyerek bu rezilliği yaşamamış oluruz” dedi.

‘2 GÜN ÖNCE YOLA ÇIKTIK”

Bulgaristan tarafında Türkiye’ye giriş yapmak için saatlerce beklemek zorunda kalan gurbetçiler, Türk yetkililerin Bulgaristan tarafıyla görüşüp sorunu bir an önce çözmesini istedi. Hollanda’nın Amsterdam kentinden eşi ve 2 çocuğuyla birlikte 3 haftalık yıllık iznini memleketi Yozgat’ta geçirmek için Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda kuyrukta bekleyen Şükrü Ekşin, “2 gün önce yola çıktık. Yaklaşık 4 kilometrede kuyruğa girdik. Bu yıl Almanya’da ve Macaristan’da da kuyruğa takıldık.Bu yıl şansımıza böyle kuyruklar oldu” dedi.

1 MİLYON KİŞİ GİRİŞ YAPTI

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü resmi internet sitesinde 30 Haziran’dan bugüne kadar büyük çoğunluğu gurbetçi vatandaş olmak üzere Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ile Dereköy Sınır Kapıları’ndan toplam 1 milyon 19 bin 232 kişi ülkeye giriş yaptı.

ÜLKEYE GİRİŞ ARTTI

Gümrük istatislik tablosuna göre geçtiğimiz yıla göre Türk işçilerin geçiş sayısında 25 bin kişilik artış görünüyor. Geçen yıl 30 Haziran 24 Temmuz tarihleri arasında Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı kapılarından ülkeye 993 bin 298 kişi giriş yaparken, bu yılki yolcu sayısında 25 bin 934 artış ile 1 milyon 19 bin 232 kişi olarak kayıtlara geçti.
Editör: İsveç Gündemi