Erdoğan ayrıca yüz yüze eğitim ve hafta sonu kısıtlamalarının devam edip etmeyeceği konusunda alınan kararları da paylaştı.

"Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı'na göre süreçte atılacak adımlar şöyle:

1- Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkacak, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha devam edecek.

2- Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacak. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

3- Ülke genelinde akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.

4- Restoranlar, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında yarım kapasite ile sabah saat 07.00'den akşam saat 19.00'a kadar hizmet verecek.

5- Her hafta risk durumuna göre illerin kategorileri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek.

6- Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.

7- Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her ildeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.

8- Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

9- Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Editör: İsveç Gündemi