Süryani ibadethaneleri sahiplerine devredilecek

Süryani cemaatine ait olan ve Hazine’ye devri gerçekleşen ibadethane ve mezarlıkların iadesi yönünde yapılan yasal düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Süryani Vakıflarının başvuruları doğrultusunda 56 ibadethane ve mezarlık Süryani Vakıflarına devredilecek. Dışişleri Bakanlığı ile müzakerelerden sonra kararı İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Yılmaz Kerimo facebook sayfasından duyurdu.

Süryani ibadethaneleri sahiplerine devredilecek
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen, Süryani cemaatine ait olan ve Hazine’ye devri gerçekleşen ibadethane ve mezarlıkların iadesi yönünde yapılan yasal düzenlemenin ardından Süryani Vakıflarının başvuruları doğrultusunda 56 ibadethane ve mezarlık Süryani Vakıflarına devredilecek.
İadesi öngörülen yerlerin sayısı 56

Yasal düzenleme TBMM’ye geldiğinde 30 ibadethane ve mezarlığın iadesi öngörülüyordu.

Hükümet ile Süryani Vakıfları arasında yapılan görüşmelerden sonra iadesi öngörülen yerlerin sayısı 56’ya çıkartıldı.

Yasal düzenlemenin görüşmeleri sırasında Maliye Bakanı Naci Ağbal, iadesi öngörülen yerlerin kilise manastır ve mezarlık olduğunu, Hazine’ye devri yapılan gelir getirici arazilerin kapsam dışında bırakıldığını söyledi.

Meclis’te kabul edilen torba yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından konu Vakıflar Genel Meclisi’nde görüşülecek. Devir kararının ardından tapular vakfılar adına tescillenecek.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 02:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6