banner198

Karadeniz'in yerli somonu Norveç'e rakip

Özellikle Norveç'te çiftliklerde yetişen ve Dünya'nın dört bir yanına satılan somon balığı, Karadeniz'de de geçtiğimiz yıllarda yetiştirilmeye başlandı. Lezzetiyle dikkat çeken somon balığının fiyatı da ithaline göre çok daha ucuz.

Karadeniz'in yerli somonu Norveç'e rakip

Son yıllarda Karadeniz'de de yetiştirilmeye başlanan Somon Balığı tezgahlarda yerini almaya devam ediyor. İthal somon balığından daha lezzetli olan yerli somon balığı Düzce'de 70 liraya alıcı bulurken, restoranlarda ise porsiyonu 100 liradan satılıyor.

Yerli somon balığının, ithal somonlara göre daha lezzetli olduğunu kaydeden balıkçı Tuncay Kılıç, "Bizim üretim alanlarımızın daha iyi olduğuna inanıyorum. Sadece ithal somon balığının fiyatı bizim balığımıza göre daha pahalı. Ama ben iddia ediyorum ki, yerli somon balığı daha iyi. Genelde anneler çocukları için somon balığını tercih ediyor. Somon balığı fırında ve ızgarada her türlü yapılabilen bir Balık, lezzetli de bir balık. Yerli somon balığı şu anda tezgahta 70 liraya satılıyor. İthal olarak gelen somon balığının kilosu ise 150 liradan satılıyor" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ne önemi var
Ne önemi var - 2 yıl Önce

Salmo salar: Atlantik okyonusunda yetişen, yumurtlamak için göç eden somon balığının kendisi. Lax dendiğinde latince ismine bakınız. Değişik onlarca isim görürsünüz. Hatta bazılarının latince ilk ismi “Oncorhynchus” ile başlar ki bunlarda alabalık türüdür ve somon ailesindendir. Türkiye de yetişen alabalıklarda somon ailesindendir ve en bilinenleri “salmo turutta “türüdür. Etin kalitesi, besleyiciliği ve lezzeti görecelidir ama gerçek somon balığı istiyenler, ürünün üzerinde yazan latince isme “salmo salar” dikkat etmesi gerekir ve ona göre somonumu yoksa somonun bir akrabasınımı yediğini anlar.

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6