banner180

İşte vize için kesin tarih

AB ile vizelerin kaldırılması ile ilgili konuşan Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır “Vizeler iki ay içinde ya kalkacak ya da kalkmayacak” dedi. Bozkır vizelerin belirlenen tarihte kaldırılmasının yüksek bir ihtimal olduğunu da sözlerine ekledi.

İşte vize için kesin tarih
 AB Bakanı Volkan Bozkır CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına katılarak soruları yanıtladı. Hürriyet'te yer alan habere göre Bozkır, “İki ay sonunda vizeler kalkacak. Kalkma ihtimali çok büyük. Bütün anlaşma yapıldı. Burada bütün mesela 72 beklentiyi karşılamamız. 6 yasa geçmesi gerekiyordu. O geçti. 5 yasa daha Meclis'ten geçecek. Şu anda 40 önlem ve beklenti karşılanmış durumda" dedi.

AB Bakanı, "Vizeleri kaldırmazsa AB, biz de geri kabul anlaşmasını fesh edebiliriz. Bu durum anlaşmada var. Geri kabul anlaşmasını da vizeler kalkmazsa fesh ederiz" dedi.
Yeniden harç yatmayacak
AB Bakanı Volkan Bozkır ayrıca parmak izli pasaportlara geçiş yapacak olan pasaport sahibi vatandaşların tekrar harç yatırmayacaklarını söyledi.
Defter bedeli ödenecek
Bozkır, yeni pasaportlar için harç ödenmeyeceğini ancak sadece defter bedeli ödeneceğini belirtti.
Örneğin iki yıl önce 10 yıllık pasaport almış bir vatandaş yeni pasaport aldığında kalan 8 yıl için ayrıca bir harç ödemeyecek.
Volkan Bozkır “pasaport harçlarının yüksek olduğu" şeklindeki yorumlara katılmadığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6