banner180

Gurbetçi, 10 dönümlük arazisini havaalanına çevirdi

Gümüşhaneli gurbetçi iş insanı Celil Çiçek (53), yaz tatilini geçirdiği Kayadibi köyünü havadan izleyebilmek için Rus yapımı hava aracı ‘microlight’ satın aldı. 10 dönümlük arazisini havaalanına çevirip pist yapan Çiçek, şimdi Sivil Havacılık’tan uçuş izni bekliyor.

Gurbetçi, 10 dönümlük arazisini havaalanına çevirdi

GÜMÜŞHANE’nin Köse ilçesinden 46 sene önce ailesiyle önce İstanbul’a daha sonra da Almanya’ya göç eden Celil Çiçek, çok sevdiği Kayadibi köyünü havadan izleyebilme hayalini gerçeğe dönüştürmek için yurt dışında amatör olarak sürdürdüğü uçuşlarını köyde de yapmaya karar verdi. Dede yadigarı arazisinin düzlüğünü fırsata çeviren Çiçek, satın aldığı Rus yapımı hava aracı ‘Microlight’ı köye getirtti. Yaklaşık 65 bin Euro harcayan Çiçek, 10 dönüm arazisini hava aracının inip kalkacağı şekilde dizayn edip bir de hangar inşa etti. Hangara raylı sistemle girip çıkan hava aracıyla uçma hayali kuran Çiçek, müracaatta bulunduğu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden uçuş izni bekliyor. Çiçek, uçuş onayı almasıyla köy semalarında uçabilecek.

‘HANGARIMI YAPTIM PİSTİMİ DE KURDUM’

Köyünü çok sevdiğini söyleyen Çiçek, şunları söyledi: “Yelken kanatla hâlâ uçuyorum. Motorlu olduğundan ve her yerden kalkış-iniş yapabildiğimiz için havalimanını yapma gereği duydum. Lisansımı da Eskişehir’de Türk Hava Kurumu’nda yaptım. Microlight dediğimiz araç en kısa mesafelere konan, en kısa mesafelerden kalkabilen bir kabiliyete sahip. Büyük kanat oluyor yavaş uçulabiliyor, çok küçük kanat olunca ise hızlı uçabiliyor. Bizimkisi ise orta boy kanat. Gümrük işlemlerini hallettik ve Rusya’dan sıfır olarak getirttik. Devamlı havaalanına ihtiyaç duymamak için bu araziyi havaalanı yaptım. Kendi pistimi ve hangarımı kurdum. Uçağımı burada muhafaza edeceğim. Sivil Havacılık’tan uçuş izni aldığımız andan itibaren uçuşa geçeceğiz. Kumandalı helikopterler ve uçaklar uçurdum. Microlight pilotlar olarak gerçekten izin süreci çok uzun sürüyor. Ben Avrupa’da da bu işleri biliyorum. Türkiye’de ricam; izin sürecinin hızlanmasıdır. Uçmaya başlamadan yoruldum. Bu benim hayalimdi. Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2022, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6