banner198

Bir oturuşta 100 bardak içiyor

Gümüşhane’de yaşayan çay tiryakisi 57 yaşındaki Ömer Faruk Soydaş, bir oturuşta 100 bardak çay içiyor. Görenleri şaşkına çeviren Soydaş, bir oturuşta nerdeyse 3 demlik çay içiyor. İnşaatlarda çalıştığı dönemlerde ve askerlikten kalan alışkanlığını devam ettirdiğini belirten Soydaş, çay içmede sınır tanımadığını söyledi.

Bir oturuşta 100 bardak içiyor

Gümüşhane’de çay denilince akla ilk gelen isim olan Ömer Faruk Soydaş, bir oturuşta 100 bardak çay içiyor. Dünyada en çok çay tüketen ülke olan Türkiye’de Soydan, en çok çay içen insanlardan birisi olarak biliniyor. İlk zamanlarda insanların bu kadar çay içmesine şaşırdıklarını belirten Soydaş, artık alıştıklarını söyledi.

EN BÜYÜK TUTKUSU ÇAY İÇMEK

Gümüşhane’nin Merkeze bağlı Yenice köyünde çiftçilik yapan Soydaş’ın en büyük tutkusu çay içmek. Evinde, köy konağında ve hayvanlarını beklemek için gittiği dağda sürekli çay içen Soydaş’ın bu halini köydeki herkes artık normal karşılıyor.

ARALIKSIZ 7,5 SAAT ÇAY İÇİYOR 

İçtiği çayları bardak olarak saymayan fakat demlik hesabı yapan Soydaş, bugüne kadar 7,5 saat aralıksız çay içtiği günler olduğunu ve çayı yalnızca Erzurum şekeriyle kıtlama şeker kullanarak içtiğini söyledi. Köyde eşiyle birlikte yaşayan Soydaş, inşaatlarda çalıştığı dönemler ve askerde çay ocağında çalıştığı dönemde edindiği bu alışkanlığını hala sürdürdüğünü belirtti.

“ÇAY GÜZEL OLURSA 100 BARDAK İÇİYORUM” 

Çay güzel olursa 100 bardağı bulduğunu dile getiren Soydaş, “Günün 24 saatinde benim için en önemli şeylerden birisi çay. Çay güzel olursa 100 bardağı bulduğum oluyor. Muhabbet arasında saatlerde çay içtiğimiz var. Ailem benim çay içmeme karışmaz, çayımı demleyip önüme koyarlar ben kendim doldurur kendim içerim” dedi.

GÖRENLER ŞAŞIRIYOR 

Başından geçen ilginç hikayelerini anlatan Soydaş, “Bir seferinde Nazlıçayır köyüne maç izlemeye gittik. 4 demlik çay demledi, dedim beşinciyi de demlersen içerim dedim. Bana kalkın gidin dedi. Başka bir günde bir ramazanda amcamın evine teravihten çıkıp gittik. Çay içmeye başladık, ezan okundu oruca niyetlendik. Orada yatsı ile sabah ezanı arasında 7,5 saat boyunca durmadan çay içmişiz. Ezan okunmasa yine içmeye devam edecektik” diye konuştu.

REKORU 100 BARDAK 

Köyde çay denilince kendisinin anıldığını ifade eden Soydaş, işe gitmesi için önündeki semaveri kaçıranlar bile olduğunu dile getiren Soydaş, Erzurum kıtlama şekeri kullandığını belirterek, “Bir Erzurum şekeri ile de 10 bardağa yakın çay içerim. Rekor olarak 100 bardak içtim, 80 su bardağı rekorum var, 7,5 saat rekorum var. Hiç çaya iştahım yokken bir semaver çayını yalnız içtim. Bir bardak bir bardak baktım yine demlik bitmiş” ifadelerini kullandı.

“ÇAYLA BÜTÜNLEŞTİ” 

Köy muhtarı Bayram Durdu ise kendisini bildi bileli Ömer Faruk Soydaş’ın çay içtiğini belirterek şunları söyledi: “O bizim abimiz. Ben onu bildim bileli çay içiyor. Sohbetler olunca 100 bardağı bile aşıyor. İstediği zaman içiyor. Hayvanlara bakma sırası ondaydı gitti dağda semaveri yaktı içti çaya yok demez, çayla bütünleşti” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6