banner114

Antalya’ya ‘kuzeyli’ ilgisi

Antalya’ya ‘kuzeyli’ ilgisi

ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, fahri konsoloslarla yapılacak toplantı için Antalya'ya gelen Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Svend Olling, Norveç'in Ankara Büyükelçisi Vegard Ellefsen, İsveç'in Ankara Büyükelçisi Annika Molin Hellgren ile Finlandiya Maslahatgüzarı Pekka Voutilainen'i ağırladı.

İSVEÇ'TE BÜYÜK ARTIŞ
4 ülkenin elçilerini Antalya'da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Karaloğlu, Nordik olarak adlandırılan kuzey ülkelerinden gelen turist sayısındaki artışa dikkat çekti. Karaloğlu, dört aylık rakamlarına göre İsveç'ten Antalya'ya gelen turist sayısında yüzde 42'lik, Norveç'ten yüzde 87'lik, Danimarka'dan yüzde 18'lik ve Finlandiya'dan yüzde 14'lik bir artış yaşandığını bildirdi.

HEDEF 1 MİLYON
2016 krizinden önce Antalya'ya Nordik ülkelerinden yaklaşık 1 milyon turistin geldiğini hatırlatan Karaloğlu, "Kriz sonrasında bu rakam 300 binlere kadar düşmüştü. Rakamların 2016 yılı öncesine hızlı bir şekilde ulaşmasını arzu ediyoruz" dedi. Karaloğlu, Antalya'nın tarım potansiyeliyle ilgili de bilgi verdi. Danimarka Büyükelçisi Olling, tarım konusunda iş birliğine hazır olduklarını bildirdi. Antalya'nın meyvelerini çok beğendiğini dile getiren Olling, "Özellikle alıyorum ve çok hoşuma gidiyor" dedi. İsveç Büyükelçisi Hellgren ise turizmde sürdürülebilirlik ve çevre vurgusu yaptı.

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER