10 bin euro verdiler! Satmadı

84 kilo ağırlığındaki ‘Aksaray Malaklısı’ cinsi çoban köpeği 10 bin euro teklif edilmesine rağmen satılmadı

10 bin euro verdiler! Satmadı
 İstanbul'da açılan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) tanıtım için getirilen 84 kilo ağırlığındaki, 3.5 yaşındaki ‘Aksaray Malaklısı’ cinsi çoban köpeğinin 10 bin euro teklif edilmesine rağmen satılmadığı belirtildi.

‘Anadolu Aslanı’ olarak da nitelendirilen çoban köpeğini TÜYAP’taki fuarda Aksaray Malaklısı Çoban Köpeği Yetiştirme Derneği Başkanı Cengiz Yıldırım tanıttı.Yıldırım, ‘Aksaray Malaklısı’nı, ‘Güçlü, cesur, asil’ sözcükleri ile tanımlarken, bunun Orta Anadolu’nun yerli ırk köpeklerin en irilerinden biri olduğunu söyledi. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği, fotoğraflarını çekmeye çalıştığı ‘Herkülüs’ ismini verdikleri köpeği bir görevli ile birlikte köpeği ön bacaklarından tutarak arka bacakları üzerinde kaldıran Cengiz Yıldırım, şunları anlattı:

“Bu köpek diğerlerinden daha büyüktür. Yerden omuz yükseklikleri 85-90 santim arasında değişiyor. Ağırlıkları ise 80-120 kilo arasında değişiyor. Herkülüs ırkının en güzel özelliklerini taşımaktadır. Bu köpeğimiz çobanlık yapıyor; malikane bekliyor, bekçilik yapabiliyor. Ağır sıklet köpeğimiz. Çobanlık yaparken kurt bunun sesini duyduğu zaman 1 kilometreden sürüye gelemiyor, zarar veremiyor korkusundan. 

Irkını bozmamak amacıyla yetiştiriyor, üretiyoruz. Elimizden geldiğince ırkı bozmadan yetiştirmeye çalışıyoruz. Damızlığa ayırdığımız hayvanlardan başka kalan kısımlarını isteyenlere sahiplendiriyoruz. Bakın şu anda sahibi 1.90 boyunda. Ancak, köpeği kaldıramıyor. Düşünün kaç kilo olduğunu köpeğin. Herkülüs; Tam bir Anadolu aslanı. Bakın kafam ile kafasının orantılığına bakın. Ne kadar iri kafalı hayvan. Ağız yapısı, şekil, görsel olarak da harika bir hayvan. Bunlar bizim değerlerimiz. Bunlara sahip çıkmamız lazım. Bunları korumamız lazım. Bunları ırkı bozmadan üretmemiz lazım. ‘Herkülüs’ün babası bendeydi, maalesef öldü. Bunu almak için 10 bin euro teklif ettik. Arkadaşımız vermedi. Bunlar, para ile biçilmez. Evlat gibi yetiştiriyoruz. Bu köpekte dirhem yağ yok. Hepsi kas. Yağ birikintisi yok. Çok pratik çevik, asil bir ırktır. Bursa Karacabey ve Nevşehir’deki askeri birlikte eğitiliyor.

Aksaray Malaklısı Çoban Köpeği Yetiştirme Derneği Başkanı Cengiz Yıldırım, bu köpeklerin sarkık dudak anlamına gelen ‘Malak’ sözcüğünden adını aldığını, gerdanları dökümlü, alınlarının çıkıntılı, ağzının kısa küt, geniş olduğunu, Kangal’dan güçlü ve göğüsleri geniş, kafalarının daha iri olduğunu söyledi.”

Fuara gelen, Ihlara Belde Belediye Başkanı İsmail Yılmaz, ‘Aksaray Malaklısı’nın bulunduğu sürüye kurtların yaklaşmaya korktuğunu anlattı.

Fuarda ayrı bir stantta aynı cins köpeği tanıtan Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı Muammer Kıpırdamaz da, ‘Bozabey’ isimli 2.5 yaşındaki köpeğin değerinin para ile ölçülemeyeceğini, bunların 9-12 yıl yaşadığını, Aksaray’da damızlık olarak 100’ün üzerinde erkek ve 300’e de yakın dişi köpekleri bulunduğunu söyledi. Bu köpek yavrularının Aksaray’da 1000-1500 liradan isteye verildiği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6