Lufthansa'da çalışan yer hizmetleri personeli yeniden greve gidecek Lufthansa'da çalışan yer hizmetleri personeli yeniden greve gidecek

Avrupa'da son dönemlerde Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırılar geliyor. İsveç'te Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma skandalının ardından Avrupa'dan peş peşe skandal eylemler gelmeye devam ediyor. Rasmus Paludan önce İsveç'te ardından Danimarka'da polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakmıştı. Öte yandan benzer bir saldırı da Hollanda'da PEGIDA tarafından gerçekleştirilmişti. İfade özgürlüğü kisvesi kapsamında yapılan bu saldırının bir benzerinin de Norveç'te yapılacağı öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı son dakika açıklamada Norveç'İn geri adım attığını duyurdu.

DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Norveç'in Ankara Büyükelçisi, yarın ülkesinde Kur'an-ı Kerim'e karşı eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Norveç'te yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceği öğrenildi. Bunun üzerine Norveç'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçiye, Norveç'in, açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eylemin engellenmemesi yönündeki yaklaşımının en güçlü şekilde kınandığı ve bu tutumun kabul edilemez olduğu iletildi. Ayrıca bu eyleme izin verilmemesinin beklendiği vurgulandı.

NORVEÇ'TEN GERİ ADIM

Bakan Çavuşoğlu, yaptığı son dakika açıklamada "Norveç'te yarın kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin öğrenilmesi üzerine Norveç'in Ankara Büyükelçisi'ni bakanlığımıza çağırdık. Verdikleri izni iptal ettiler." dedi.

Editör: İsveç Gündemi