Norveç Suçları Önleme Dairesi, Terörist Breivik'e gönderilen ve Breivik'in gönderdiği mektupları durdurma kararı aldı. Norveç Suçları Önleme Dairesi Müdür Yardımcısı Erling Faeste, Breivik'in ölmeye hazır, yeni terör saldırılarında bulunacak kişileri eylemlere hazırladığı şüphesi üzerinde durulduğunu belirterek "Breivik'in gönderdiği mektuplarla onlarca kişiyi yeni terör saldırılarına hazırladığını sanıyoruz" dedi. Erling Faeste, VG gazetesine yaptığı açıklamada "Breivik, gönderdiği mektuplarla doğru yolda, yeni dostlar edinme peşinde olduğunu değil tam aksine mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmayı amaçladığını gösteriyor. Suçları Önleme Dairesi olarak haberleşme kontrolünü yaptığımızda, tehlikenin giderek büyüdüğünü görüyoruz. Breivik'in gönderdiği mektuplarla yeni bir ağ oluşturarak, terör saldırılarına hazırlandığından şüphe ediyoruz" dedi.
 
İDEOLOJİSİ VE POLİTİK HEDEFİNE ODAKLANMIŞ DURUMDA
Suçları Önleme Dairesi, Breivik'in cezaevine girdikten sonra son 6 aya kadar gönderdiği mektup sayısının 135 olduğunu ancak son 6 ayda 220'ye yükseldiğini bildirdi. Erling Faeste, Breivik'in mektup gönderdiği kişilerle terör saldırılarında bulunmadan önce bir ilişkisi bulunmadığına dikkat çekerek, mektupların gönderildiği şahıslara bakıldığında yeni bir terör ağı oluşturduğu şüphelerinin güçlendiğini söyledi. Yetkililere göre, Breivik cezaevinde olmasına rağmen gerçekleştirdiği katliamlardan hiç pişman değil, tam aksine katliamlardan önceki ideolojisini güçlendirmiş ve siyasi hedeflerine odaklanmış durumda. Erling Faeste, Breivik'in mektuplarını durdurma kararı alırken, ülkede yeni terör saldırılarının olacağı şeklindeki tehditlerinin de göz önüne alındığını belirterek, yakınları, avukatları, resmi kurumlar ve medya kuruluşları ile mektuplaşmasına izin verileceğini söyledi.  
 
KARARA İTİRAZ ETTİ
Erling Faeste, Breivik'in karara itiraz ettiğini belirterek "Bugüne kadar mektuplaşma izni verirken ifade özgürlüğüne ağırlık verdik ancak endişelerimiz artınca durdurduk" dedi. Breivik'in avukatı Geir Lippstad, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını ve konulan sansüre itiraz edeceklerini söyledi. Breivik 2011 Temmuz ayında 69'u Utoya adasında, 10'u hükümet binalarında olmak üzere 77 kişiyi katletmiş ülkede en yüksek ceza olan 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezası 20 yıl sonra tekrar ele alınacak şayet yeni bir tehlike yarattığı kanaatine varılırsa cezaevinde yatmaya devam edecek.

Editör: İsveç Gündemi