banner114

Volvo’dan birbiriyle konuşan otomobiller!

Volvo teknolojileri ile dikkat çeken otomobil üreticilerinden biri. Güvenlik konusunda rakiplerinin bir adım önünde olmak isteyen otomotiv devi, konuşan otomobillerini Avrupa’ya yayıyor.

Volvo’dan birbiriyle konuşan otomobiller!

Güvenlik önlemleri konusunda rakiplerinin bir adım önünde olmak isteyen İsveç merkezli otomobil üreticisi Volvo, yeni güvenlik sistemlerini tüm Avrupa’da yaygınlaştırmaya başlıyor. Şirket, yaptığı duyuruyla Avrupa’daki otomobillerin birbiriyle konuşacağını duyurdu.

2016’da Norveç’te ve İsveç’te aktif olarak kullanılmaya başlanan Tehlikeli Işık Uyarısı ve Kaygan Yol Uyarısı, diğer Avrupalı kullanıcılar tarafından da kullanılmaya başlanacak. Bu sistemlerle otomobiller birbirlerini kaygan yollarda ve diğer tehlikeli durumlarda uyaracak.

2020 yılından itibaren tüm Volvo modellerinde bu güvenlik önlemlerini standart olarak görmeye başlayacağız.

Peki bu güvenlik sistemleri nasıl çalışıyor?

Tehlikeli Işık Uyarısı etkinleştirildiğinde, ağa bağlı tüm Volvo otomobiller bir uyarı mesajı alıyor. Trafik sıkışıklığı ya da benzeri durumlarda otomobiller birbirine haber veriyor. Bunun için sürücünün bu uyarıyı açması gerekiyor.

Kaygan Yol Uyarısı ise otomatik olarak çalışıyor. Sistem, araçtaki direksiyon, fren ve hızlanma sensörlerinden veri topluyor ve yol durumunu analiz ediyor.

Otomobillerin kaydettiği bu veriler Yol İdaresi’ne de iletilecek. Böylece yol bakımı ve trafik gibi aksiliklerden çok daha hızlı şekilde haber alınabilecek.

Volvo bu teknolojileri ilerleyen zamanda diğer otomobil üreticileri ile de paylaşacak gibi duruyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6