Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor

banner54

Otonom sürüş teknolojisini test etmek için farklı bir yöntem denemeye başlayan Volvo, ülkedeki ailelere test araçları dağıtmaya başladı. Peki yeni test süreci nasıl işleyecek?

Volvo ailelere otonom araç dağıtıyor

Otonom sürüş Teknolojisine sahip otomobilleri yollarda görmeye yabancı değiliz. Avrupa'da ve ABD'de sayısız test otomobili, şehir trafiği içinde sürücü müdahalesi olmaksızın hareket etmeye devam ediyor.

Ancak tüm bu otomobillerin içinde, otomobil üreticilerinin görevlendirdiği mühendisler bulunuyor ve araçları önceden belirlenmiş test amaçları doğrultusunda kontrol ediyorlar veya yönlendiriyorlar.

Mühendis değil sıradan ailelerle test
Volvo ise şimdi İsveç'te yeni bir test yöntemini kullanacak: Sıradan kullanıcılara otomobillerini test ettirecek.

Bunun için İsveç'te bir aile belirleyen Volvo ilk test aracını aileye ulaştırdı.

Günlük yaşamları sırasında bu otonom otomobili kullanacak olan aile, mühendisler gibi teknik bilgiye sahip olmadan otonom otomobili nasıl kullanacaklar, nasıl problemlerle karşılaşacaklar, Volvo bunları tespit ederek araçları daha kolay kullanıma kavuşturmaya çalışacak. 


Volvo aile testleri için 100 araç ayırmış durumda ve önümüzdeki günlerde diğer araçları da seçilen ailelere ulaştıracak.

Volvo'nun bu test yöntemini, diğer otonom sürüş teknolojisi geliştiricilerinin de benimsemesi bekleniyor. Dolayısıyla 2017'de binlerce ailenin, otonom otomobillerle seyahat etmeye başladılarını göreceğiz.

:: Otonom sürüş testlerinde mühendisler yerine sıradan ailelerin kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6