banner198

Siber saldırıya uğrayan Volvo'nun Ar-Ge verileri çalındı

İsveç merkezli otomobil markası Volvo Cars, siber korsanların saldırıları sonucu çok fazla Ar-Ge verilerinin çalındığını duyurdu.

Siber saldırıya uğrayan Volvo'nun Ar-Ge verileri çalındı

Bilgisayar destekli araçların geliştirilmesiyle siber korsanların otomobil yazılımlarına yönelik yaptığı saldırılarda artış yaşanmaya devam ediyor.

WebTekno'nun haberine göre, İsveçli otomobil üreticisi Volvo Cars, 10 Aralık'ta yaptığı açıklamada siber saldırıya uğradıklarını duyurdu.

Açıklamada, dosya depolarından birine 'hacker'lar tarafından yasa dışı olarak erişildiğinin farkında varıldığı ve şirketin sistemlerine erişen 'hacker'ların çok sayıda Ar-Ge verilerini çaldığına yer verildi.

'Hacker'ların verilere erişimini tespit eden Volvo güvenlik departmanı, daha fazla erişimin önüne geçmek için güvenlik önlemleri alındığını ve durumun ilgili makamlara bildirildiğini aktardı.

Volvo yetkilileri, kritik bilgilerin 'hacker'ların eline geçtiğini, “Şu ana kadar yapılan soruşturmalar, izinsiz giriş sırasından şirketin Ar-Ge mülkünün sınırlı bir kısmının çalındığını doğruladı. Volvo Cars bugün erken saatlerde, mevcut bilgilere dayanarak, şirketin işleyişi üzerinde bir etkisi olabileceği sonucuna vardı.” sözleriyle duyurdu.

Yetkililer siber saldırının; şirketin işleyişi üzerinde bir etkisi olsa da araçların ve kişisel verilerin güvenliğini etkilemeyeceğini düşündüklerini belirtti.

Saldırının ardından veri çalma ile tanınan Snatch adlı hacker grup, saldırıyı üstlendiğini açıkladı. Kanıtlamak için de web sitesinde Volvo’nın ilgili dahili kaynak kodlarını listeledi.

Volvo'dan ise  konu hakkında henüz açıklama yapılmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6