Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu!

banner54

2021 Nobel Fizik Ödülü'nü 'karmaşık sistemler' üzerine yaptıkları çalışmalar nedeniyle, Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgi Parisi kazandı.

Nobel Fizik Ödülü sahiplerini buldu!

Ödül veren kuruluş Salı günü yaptığı açıklamada, bilim insanları Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi'nin 2021 Nobel Fizik Ödülü'nü 'karmaşık fiziksel sistemleri anlamamıza çığır açan katkıları' nedeniyle kazandıklarını söyledi.


İsveç Bilimler Akademisi yaptığı açıklamada, "Karmaşık sistemler rastgelelik ve düzensizlik ile karakterize edilir ve anlaşılması zordur." dedi ve ekledi: "Bu yılki Ödül, onları tanımlamak ve uzun vadeli davranışlarını tahmin etmek için keşfedilen yeni yöntemler nedeniyle verildi."

90 yaşındaki Manabe, ABD vatandaşlığına sahip. Parisi İtalyan ve Hasselmann ise Alman.

Prestijli ödül, 10 milyon İsveç kronu (1.15 milyon $) değerinde.

Fizik, Amerikalı David Julius ve Ardem Patapoutian'ın tıp ödülünü kazanmasından sonra bu hafta verilen ikinci Nobel oldu.

Nobel ödülleri, dinamitin mucidi ve iş insanı İsveçli Alfred Nobel'in vasiyetiyle oluşturuldu ve 1 yalnızca bir avuç kesintiyle verildi.

Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da Kovid-19 salgını nedeniyle Stockholm'de ziyafet verilmeyecek. Ödül sahipleri madalyalarını ve diplomalarını kendi ülkelerinde alacaklar.


Fizik ödüllerinin duyurusunu önümüzdeki günlerde kimya, edebiyat, barış ve ekonomi dallarında verilecek ödüller takip edecek.


 
Nobeller arasında fizik, genellikle evreni anlamamızda büyük atılımlara giden ödüllerle birlikte merkez sahneyi aldı. Önceki kazananlar arasında Albert Einstein ve Pierre Curie-Marie Curie yer alıyor.

Geçen yıl, bilim insanları Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez, kara deliklerle ilgili keşiflerinden dolayı Nobel fizik ödülünü kazandılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6