İsveçlilerin ürettiği araç satışa başlanıyor

İsveç’te üniversite projesi olarak başlayan yüzde 100 elektrikli Uniti 2019’da önce İsveç’te MediaMarkt’ta satılacak. Siemens'in üreteceği araç için 149 euroya siparişler alınmaya başlandı.

İsveçlilerin ürettiği araç satışa başlanıyor

Otomobilde kartların yeniden dağıtılacağını gösteren önemli bir proje hayata geçiyor. Sadece 3 yıl önce bir üniversite projesi olan, İsveçli startup şirketi Uniti, yepyeni ürünü yüzde 100 elektrikli otomobil Uniti One’ı 2019 yılından itibaren seri olarak üreteceğini açıkladı. Üretim ortağı olarak dünya devi Siemens’i yanına çekmeyi başaran firma bu iş için 45 farklı ülkeden aralarında Siemens’in de olduğu 600 yatırımcı ve 1,2 milyon euro toplamayı başardı. Benzerlerinden farklı olarak çıkarılabilir bir batarya takımına sahip olan Uniti One gelecek yıl sonuna kadar 50 bin adet üretilecek. 

SİPARİŞ İÇİN 149 EURO YETER

Avrupa’daki satış fiyatı 14 bin 900 eurodan başlayacak olan küçük elektriklinin en yüksek donanım seviyesindeki versiyonuysa 19 bin 900 euroya satılacak. Otomobilin ön siparişi için 149 euro ödemek yeterli. Ön siparişi verenler bu yılın ortasından itibaren Uniti uygulamasına girerek telefonlarından istedikleri aracı konfigüre etmeye başladılar. Almanya gibi ülkelerden şimdiden tek seferde 3 bin adetleri aşan siparişler de alınmış durumda. Otomobilin 2020'den itibaren Hindistan’da da satılıp fiyatının da 9 bin eurodan başlaması bekleniyor. 

ELEKTRİK ÜCRETSİZ OLACAK 

Otomobili alan İsveçli müşteriler yaptıkları satış sözleşmesiyle 5 yıllık elektrik enerjisini de satın almış olacaklar. Alıcılara, enerji sağlayıcısı E.ON’dan beş yıl boyunca tamamen güneş enerjisi üreten elektrik garanti eden bir ev elektriği paketi de verilecek. İsveçliler 8 Aralık’tan itibaren, Uniti'yi İsveç’teki MediaMarkt mağazalarındaki showroom'da görebilecek ve ön sipariş verebilecekler. 

KARBON FiBER KAROSERİ VAR  

Uniti One, iki, dört ve beş koltuklu versiyonlarla satışa sunulacak tamamen elektrikli bir şehir aracı olarak tanımlanıyor. Karbon fiber ve biyokompozit malzemeden üretilen araçta geleneksek direksiyon simidi veya bir joistik kontrol sistemi de bulunacak. Otomobilde klasik bir gösterge tablosu bulunmuyor. Bunun yerine araç ve yolla İlgili tüm bilgiler ön cama yansıtılıyor. Aracın otonom versiyonu da üretilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali kaya
Ali kaya - 4 yıl Önce

Bizimde arabamiz yakinda cikiyor..

SIRADAKİ HABER

banner194

banner6