İsveçliler evlerini jeotermal ile ısıtacak

Enerji Günlüğü - İsveç enerji şirketi Vattenfall, İsveç'te konutların ısıtılması için jeotermal enerji kullanacağını açıkladı.

İsveçliler evlerini jeotermal ile ısıtacak
Avrupa'nın en büyük elektrik üretim ve perakende elektrik ve ısıtma şirketi olan İsveçli Vattenfall, İsveç'te konutların ısıtılması için jeotermal enerji kullanmak istediğini açıkladı. 
Vattenfall CEO'su Magnus Hall, ana ısıtma ağından uzak evlerin temel ihtiyaçları için jeotermal enerjinin iyi bir seçenek olduğunu belirterek, güneş enerjisi, hava ısı pompası gibi kaynakların da tamamlayıcı olabileceğini söyledi. 

İsveç'in en büyük jeotermal enerji şirketlerinden BrainHeart Energy'nin yüzde 35 oranındaki hisselerinin satın alınmasının ardından Vattenfall için bu seçenek daha olası hale geldi. 

Isıtma merkezlerinden uzakta olan yaklaşık 400 bin İsveç evi şu anda jeotermal enerji kullanıyor. 

Jeotermal (jeo-yerküre, termal-ısı anlamına gelir) yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu, kimyasallar içeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal enerji de bu jeotermal kaynaklardan ve bunların oluşturduğu enerjiden doğrudan veya dolaylı yollardan faydalanmayı kapsamaktadır.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2017, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6