banner180

İsveç’li mimarlık firması dikey çiftlik ve ofis konsepti geliştirdi

Dikey orman projeleri‘nden sonra dikey çiftlik projeleri de son yılların popüler mimari akımlarından biri haline geldi.Öyle ki neredeyse hergün benzer fikirleri sizlerle paylaşıyoruz.

 Hatırlarsanız geçtiğimiz gün Dünya’nın ilk modüler ve dikey çiftlik projesi haberini paylaşmıştık.Hatta bir dikey orman projesine dem vurup gökyüzüne yükselen devasa kulede 5200 adet ağaç dikileceğini aktarmıştık.
Bu defa ise İsveç’li mimarlık firması olan Plantagon tarafından İsveç’in Linköping kenti için tasarlanan yarısı çiftlik diğer yarısı ofis olan bir kompleksten bahsedeceğiz.

Dünya gıda bankası olarak ta anılan projenin baya baya doğal yiyecek yetiştirilebilecek bir sera mantığında tasarlandığını bilmenizi isteriz.

Yarısı ofis, yarısı yiyecek tarlası
Plantagon firması, söz konusu proje için kentsel tarım uzmanlarıyla derin bir iş birliğine giderek yalıtım, enerji verimliliği ve tarımsal çeşitlilik gibi konularda güzel bir iş birliği yapmış.

Ticari fonksiyonu sosyal bir sürdürülebilirlik örneği olarak inovatif yaklaşımla birlikte değerlendirmenin güzel bir örneği olmuş diyebiliriz.Projenin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bu yeni dikey çiftlik konseptleri ‘agritechture’ adı ile de anılmakta.

http://www.mimarihaber.net/2018/01/17/isvecli-mimarlik-firmasi-dikey-ciftlik-ofis
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6