banner198

İsveçli Bilimadamları: Akıllı telefonla DNA testi yapılabilecek

İsveçli Bilimadamları: Akıllı telefonla DNA testi yapılabilecek
 Gen dizilimini incelemek ve çeşitli tanılat koymak için yıllardır laboratuvarlarda yapılan DNA testi için yeni bir yol bulundu.

BBC’nin haberine göre, İsveçli bilim insanları günümüzde inanılmaz bir pazar haline gelen ve belirli yaş gruplarının üstündeki herkeste artık bulunan akıllı telefonların kamera bölümüne 3D baskılı mikroskobik bir eklenti ekleyerek DNA testi için kullanılabilmesini sağladılar.

İsveç’in başkenti Stockholm’da bulunan “Science for Life Laboratory” araştırmacılarından Malte Kuhnemund’un açıklamasına göre, kameraya eklenen 3D baskılı mikroskop ekinde bulunan iki adet LED ışık ile beraber, özel bir mercekle bu bölgeye yerleştirilen slaytla numune resimleri çekilebiliyor. Bu resimlere yakınlaşıldığında da tek tek DNA hücreleri kolaylıkla tespit edilebiliyor.

İncelenen DNA hücreleri, analiz edilerek kanser, bakteri veya virüsün form halinde görülebilmesi sağlanıyor.

41 megapiksellik kamerası sebebiyle EBay’den alınan Nokia Lumia telefonla gerçekleştirilen deney için Stokholm Üniversitesi'nden biyokimya profesörü olan Mats Nilsson, bu işlemin 500 Doların altında üretilebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6