İsveç'ten Kore'ye AESA Desteği

İsveçli Saab firması, Kore Savunma Geliştirme Ajansı'nın yürüttüğü AESA radarı geliştirme programı kapsamında algoritma geliştirme ve değerlendirme süreçleri için yeni bir sözleşmeye imza attı.

İsveç'ten Kore'ye AESA Desteği
 Saab, 22 Aralık'ta yaptığı duyuruda, sözleşme bedelini 15,2 milyon Dolar olarak açıkladı. Program, Kore Cumhuriyeti'nin aviyonik sistemlerin de dahil olduğu, yerli savaş uçağı geliştirme ve üretimi hedefinin bir parçası. Kore Cumhuriyeti Savunma Edinimi Programı İdaresi'ne (DAPA) göre geliştirilecek AESA radarı, 2026 yılında geliştirme sürecinin tamamlanması planlanan KF-X'in prototipi üzerinde uçuş testine tabi tutulacak. Testlerin 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. 
KF-X projesi, yerli teknolojiler kullanılarak 120 adet savaş uçağı üretimini ve uçakların 2032'ye kadar Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri hizmetine alınmasını ön görüyor. Kore Cumhuriyeti, ABD'nin temel teknolojilerin transferi talebini reddetmesinin ardından, 2015 yılında KF-X uçaklarına yerleştirilecek AESA radarı, radyo frekans karıştırıcı, optik hedefleme podu ve kızılötesi arama ve takip sistemi gibi teknolojileri yerli imkanlarla geliştirmeye karar vermişti. 
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6