İsveç'in 5G'ye geçme tarihi belli oldu

İsveç'in başkenti Stockholm ve Estonya'nın başkenti Tallinn'de, 5G teknolojisinin 2018 yılında denemelerine başlanacağı belirtildi.

İsveç'in 5G'ye geçme tarihi belli oldu
 Mobil iletişimde 4G teknolojisinden en az 20 kat yüksek hız sağlaması beklenen 5G teknolojisi, İsveç'in başkenti Stockholm ve Estonya'nın başkenti Tallin'de, 2018 yılında deneneceği 2020 yılında da kullanıma gireceği bildirildi.
İsveç'in telekom şirketi Teliasonera ve teknoloji şirketi  Ericsson, Stockholm'de imzaladıkları memorandumda 5G teknolojisinin İsveç ve Estonya'da uygulanması konusunda anlaşma sağladı.

 Ericsson şirketi  sözcüsü Johannes Arvidson Persson, AA muhabirine anlaşmayı değerlendirdi. Perssen, ''Söz konusu her iki şirket, 5G teknolojisinin ilk denemelerini 2018 yılında Stockholm ve Tallinn'de başlayacak. 2 yıllık bir deneme süresinden sonra 2020 yılında ise kullanıma girecek'' dedi. 

 Dünyada genel anlamda  5G kullanımının 2020 yılında yayınlanmaya başlayacağının altını çizen Persson, ''2021 yılında tüm dünyada 5G'yi kullananların sayısı 150 milyonu bulacak'' şeklinde konuştu.

- Güney Kore'de ilk 5G denemesini 2018'de yapacak

Güney Kore'ninde 2018 yılında 5G teknolojisi denemelerine başlayacağını söyleyen Ericsson'un kablosuz ağlarla ilgili araştırma bölümünde yönetici olan Magnus Frodigh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güney Kore'nin'de 5G teknolojisine geçmeye hazırlanan ilk ülkeler arasında yer alacağını belirtirken, '' 5G denemeleri Güney Kore'de   gerçekleştirilecek 2018 Kış Olimpiyatları'da başlanacak'' dedi. 

5G teknolojisinin sürücüsüz araçların yaygınlaşması gibi birçok teknolojik yeniliği beraberinde getireceğini dile getiren Frodigh, 5G sayesinde araçlar arasında bilgi alışverişinin anında ve kesintisiz sağlanacağını, böylece sürücüsüz araçların güvenli şekilde trafikte yol alabileceğini kaydetti. 

Frodigh, 5G teknolojisiyle az enerji tüketen sistemler kurulabileceğini, bu nedenle daha dar radyo frekansları kullanılarak bütün dünyadaki cihazlarla uyumlu aygıtlar yapılabileceğini anlattı.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6