banner114

İsveç dünyanın en yenilikçi ikinci ülkesi seçildi

İsveç 2019 yılında dünyanın en yenilikçi ülkesi sıralamasında İsviçre'den sonra ikinci sırada yeraldı.

İsveç dünyanın en yenilikçi ikinci ülkesi seçildi

Her yıl Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO), Cornell Üniversitesi ve INSEAD iş birliğinde hazırlanan ve ülkelerin inovasyon performansını ölçen raporlardan olan “Global İnovasyon Endeksi”ne göre İsveç 2019 yılında geçen yıla göre  sıralamada bir basamak yükselerek 129 ülke arasında 2. sırada yer aldı.

Bu yıl 129 ülkenin değerlendirildiği Endeks, dünya nüfusunun yüzde 91.8, dünya GSYH’sinin yüzde 96.8’ini kapsıyor. İlk 10 ülke ise şöyle sıralanıyor: İsviçre, İsveç, ABD, Hollanda, İngiltere, Finlandiya, Danimarka, Singapur, Almanya, İsrail.

Türkiye ise bu yıl 129 ülke arasında 49. sırada yer aldı. Yayımlanan rapora göre Türkiye, inovasyon girdi alt endeksinde 56’ncı sırada yer alırken, inovasyon çıktı alt endeksinde ise 49’uncu sırada yer alıyor.

Endeks ülkelerin genel değerlendirme skorunu belirlerken, "inovasyon girdileri" (input) ve "inovasyon çıktıları" (output) başlıklı iki kategorideki durumlarını göz önüne alıyor. İnovasyon girdileri ülke ekonomisinde inovasyon faaliyetlerinin temel bileşenleri olan kurumlar, insan kaynağı, altyapı, piyasa ve iş dünyasının gelişmişliğinden oluşurken, inovasyon çıktıları ise bu girdiler tarafından üretilen makale ve patent sayısı gibi bilişsel ve teknolojik ürünlerle temsil ediliyor. Raporda ortaya çıkarılan üçüncü bir önemli performans kriteri ise "inovasyon verimliliği" ve bu kriter kullanılan girdi ile üretilen çıktı arasındaki orana odaklanıyor.

CORONA VIRUS HARİTASI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER