banner114

Huawei’ Ye İsveç’ten 5G Ağı Için Yeşil Işık

banner54

İsveç Telekom ve Posta İdaresi Çin telekominikasyon devi Huawei’nin yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G ağının kurulması işine teklif verebileceğine karar verdi.

Huawei’ Ye İsveç’ten 5G Ağı Için Yeşil Işık


 
İsveç Telekom ve Posta İdaresi kurulacak 5G ağındaki frekans lisans tahsislerinin Savunma Bakanlığı ve istihbarat kurumu SAPO ile danışılarak ihale usulüyle dağıtılacağını duyurdu.

Birçok ülkede olduğu gibi İsveç’te de Huawei konusundaki tartışmalar ABD’nin Huawei’yi Çin Komunist Partisi ile ilişkili olduğu iddiası ile ” güvenlik riskli” olarak tanımlamasıyla yoğunlaşmıştı.

Avustralya ve Japonya gibi bazı ülkeler Huawei konusunda ABD’nin yasaklayıcı politikasını takip ederken, İngitere gibi bazı ülkelerde 5G ağının kurulmasına Huawei’nin katılmasına izin vermekle birlikte bazı kısıtlayıcı kurallar getirmişti.

5G ağının kurulmasında Güney Kore ve Çin oldukça ileri bir aşamaya gelmişken ABD, ağın kurulmasında Ericcson ve Nokia’yı ekipman tedarikçisi olarak yanına çekmeye çalışarak bu ülkelerle arasındaki açığı kapatmaya çalışıyor.

HHA

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2020, 00:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner6