Ericsson: İsveç’te Huawei yoksa biz de yokuz

Amerika’nın Huawei üzerinde uyguladığı ticari ambargo, bazı Avrupa ülkeleri tarafından da doğrudan destek görüyor. Huawei’ye destek veren şirketlerden Ericsson, İsveç’in rakibi üzerinde uyguladığı altyapı ambargosuna devam etmesi halinde ülkeden çekilmeyi düşüneceklerini açıkladı.

Ericsson: İsveç’te Huawei yoksa biz de yokuz

Ericsson, rakibi Huawei’nin İsveç’teki yasağına karşı çıktı!

İsveç’in Daily News gazetesindeki habere göre, Ericsson CEO’su Börje Ekholm geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Anna Hallberg için bir mektup kaleme aldı. Mektupta İsveç’in Huawei ve ZTE üzerinde uyguladığı kısıtlamadan söz eden Ekholm, durumun çözülmemesi halinde Ericsson’un kendi ülkesinden çekilebileceği restinde bulundu. Şirketin CEO’su, mektubun ortaya çıkmasının ardından durumu doğrulayarak rakibine destek verdiklerini açıkça ifade etti.

Mektubun muhatabı olan İsveç Ticaret Bakanlığı ise Ericsson’un bu uyarısını pek ciddiye almamış gibi görünüyor. Bakan Halberg, Huawei hakkındaki kararın ulusal savunma komisyonunun tavsiyesiyle alındığını belirterek yasağın kısa vadede kaldırılmayacağını belirtti. Bu durumda Ericsson cephesinden gelen rest bir anlamda boşa düşmüş oldu.

Ericsson’un kendi ülkesine uyguladığı Huawei çıkışı, şirketin küresel hedefleri düşünüldüğünde pek de sürpriz değil. Şirketin 5G projesinde Çin pazarı büyük öneme sahip ve Ericsson Çin’in bir misilleme yapmasından endişe ediyor. Dolayısıyla İsveçli şirketin bu adımı atarken kendi menfaatini de düşündüğü söyleniyor. Son olarak Huawei ve Ericsson’un haricinde 5G çalışmaları yapan Nokia’nın ise bu konuda çekimser kalmayı tercih ettiğini belirtelim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6