banner180

Ericsson'a büyük yolsuzluk suçlaması

Henüz ABD ve Yunanistan'daki yolsuzluk iddiaları ile ilgili tartışmalar bitmeden, Ericsson'un yeni bir yolsuzluk dosyası ortaya çıktı. Buna göre 1999 sonbaharında, Ericsson'un o zamanın Kosta Rika Başkanı Miguel Angel Rodriguez adına Panama'daki bir banka hesabına 2,5 milyon İsveç kronu gönderdiği iddia ediliyor.

Ericsson'a büyük yolsuzluk suçlaması

1999 yılında Ericsson'un Kosta Rika devlet telekom firmasına bir satış yapmaya çalıştığı kaydediliyor. Başkana verilen rüşvetin Bir hukuk firması üzerinden ve 3 ülkenin bankaları arasında transfer edilerek, en son Panama'daki hesaba geçtiği raporlanıyor.

Eski başkan Rodriguez ise Panama'da bir banka hesabı olduğunu kabul etmekle birlikte, Ericsson ya da herhangi başka bir firmadan rüşvet aldığını reddediyor.


Üstelik Kosta Rika da ortaya çıkan son yolsuzluk olmayacak gibi gözüküyor. Eski bir Ericsson yöneticisinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) verdiği bazı belgelere göre bazı banka hesaplarına Malezya için 1,4 milyar kron Polonya için 763 milyon kron  gibi rakamlar ödenmiş. 
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 01:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6