banner198

Dünyaya İsveçli gibi bakmak ister misiniz?

İsveç Profesyonel İşçi Konfederasyonu (TCO) 'Yarına bir İsveçli gibi bakın' isimli reklam kampanyasında yakın gelecekte dünyada robotların her alanda olacağını, ancak hayatın geri kalan kısmının aynı kalacağını öne sürdü. TCO'ya göre, robot işçiler de daha iyi çalışma koşulları ve ebeveynlik izni gibi taleplerde bulunacak.

 İsveç'in özel ve kamu sektöründe çalışanlarının 18 sendikasının çatı örgütü olan İsveç Profesyonel İşçi Konfederasyonu, 'Face Tomorrow Like a Swede' (Yarına bir İsveçli gibi bakın) adlı reklam kampanyası ile geleceğin iş gücü piyasasını insan benzeri robotlarla betimledi.

Geleceğe hakim olacak robotların da bugünün işçileriyle benzer şikâyetleri olacağının aktarıldığı reklamda Sid, Nancy ve Sheila adlı robotlar ya da reklam filminde çağırılmayı tercih ettikleri adla 'botlar', çalışma koşullarını anlatıyor.

ROBOTLAR ÇÖZÜMÜ SENDİKAYA KATILMAKTA BULUYOR

İstenmeyen e-posta robotu (spambot) olan Sid yaşamını kimsenin satın almak istemeyeceği şeyler satarak kazanırken, sohbet robotu (chatbot) olarak görev yapan Nancy hafta sonu çalışmamayı, servis robotu Shelia ise emekli olup Florida'ya taşınmayı hayal ediyor.

Reklamın sonunda ise yapay zekâlı robotlar sorunlarını çözmek ve 'bir İsveçlinin yaşadığı gibi bir hayata başlayabilmeleri' için sendikaya katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2017, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6