Çocuğunuz IPAD kullanıyorsa bu haberi okuyun

Küçük yaşta bir çocuğu oyalamak için iPad kullanmak çocuğun davranışlarını kontrol yetisinin gelişmesini engelleyebilir.

Çocuğunuz IPAD kullanıyorsa bu haberi okuyun

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'den bir küme uzmanın yaptığı araştırma, bununla beraber menkul elektronik cihazların aşırı küçük yaştan itibaren hummalı biçimde kullanılmasının çocukların gelişimi ve davranışlarında tahminlerin aşırı ötesinde etkiler yapabileceğini söylüyor.

Uzmanlar televizyon ve videonun çocuk gelişimindeki menfi etkisi meselesi için bu kadar veri varken, menkul elektronik cihazların mektep öncesi çocuklar vasıtası ile kullanımının bu kadar yaygın olmasının bunların çocuk beyni üstündeki etkileri konusundaki toplumsal farkındalığın yetersiz olduğuna işaret ettiğini söylüyorlar.

Araştırmayı yürütenler çocuğu oyalamak için tablet veya akıllı telefon kullanmanın çocuğun sosyal-duygusal gelişimine iri hasar verebileceği, davranışlarını denetim etme becerilerini geliştirmesini engelleyebileceği uyarısında bulunuyor.

Araştırmalar yetersizAyrıca üç yaşın altındakilere interaktif ekranlı cihazlar kullandırmanın çocuğun matematik ve fen bilimleri için gereksinimi bulunan becerileri geliştirmesini engelleyebildiğini belli eden deneyleri hatırlatıyorlar.

Boston Üniversitesi Tıp Falültesi'nin davranışsal-gelişimsel pediatri uzmanı Jenny Radesky başkanlığındaki uzmanların bulguları American Academy of Pediatrics isimli İlim dergisinde yayımlandı.

Burada uzmanlar anne ve babalara çocuklarıyla bire bir, kişiden kişiye ilişkilerini artırmalarını tavsiye ediyor.

Radesky, çocukların aileleriyle, akrabalarıyla ileşitim arasında geçirdikleri zamanların, hatta oyun küpleriyle uğraşmanın, değişik şeyler öğrenme bakımından televizyon izleyerek veya menkul elektronik cihazlarla oynayarak harcadıkları yıllardan aşırı daha olumlu olabileceğini söylüyor.

Araştırmada, 30 aydan küçük çocukların video veya televizyondan hiçbir biçimde kişiden kişiye iletişim kadar öğrenemeyeceklerine dair bulgulara dikkat çekiliyor fakat menkul cihazlarla ilgili buna aynı incelemelerin henüz yeterli tetkik yapılmadığı da ekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2015, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6