banner198

Bu otelin bütün çalışanları robot

Geçtiğimiz aylarda Japonya’da robot çalışanların yer aldığı bir otelin açılacağından bahsetmiştik. Nagasaki’de yer alan Hen-na Hotel isimli otel robot çalışanlarıyla kapılarını açtı. Farklı ve garip bir deneyim için şu an tüm oklar Hen-na Hotel ve çalışanlarını gösteriyor.

Hen-na Hotel, resepsiyonda sizi normal bir kadın görünümündeki Android servis robotuyla karşılıyor. Basit sorulara cevap verebilen bu robot otele nasıl giriş yapabileceğinizi anlatıyor. Yüzünden gülümsemesi de eksik olmayan bu robot resepsiyonistin pratikte herhangi bir insan çalışandan pek de bir farkı yok.

Resepsiyonda bulunan bir diğer robot çalışan ise biraz “farklı.” Sizi Nagasaki’deki bir otel yerine Jurassic Park‘ın ortasında hissettirecek dinozor görünümlü robot, şapkası, papyonu ve çarpık gülümsemesiyle İngilizce konuşarak size yardımcı olmaya çalışıyor. Her ne kadar insan görünümlü robot kadar gelişmiş olmasa da dinozor görünümlü robot da görülmeye değer.

Otelin bir diğer robot çalışanı ise odalarda bulunan Chu-ri-chan. Chu-ri-chan otelin bulunduğu bölgenin maskotu olarak biliniyor. Akıllı otel odasında ziyaretçilere rehberlik ediyor ve sesle ışık komutlarını algılayabiliyor. Alarm görevi de görev Chu-ri-chan’dan bir sonraki günün hava durumu, odanın sıcaklığı gibi bilgileri de alabiliyorsunuz. Chu-ri-chan’ın İngilizcesinin şimdilik pek iyi olmadığı söyleniyor ancak robot Japonca komutları başarılı bir şekilde algılayabiliyor.

Nao isimli robot, otelle ilgili İngilizce ve Japonca bilgiler veriyor. Otele kayıt olduğunuzda ise bavullarınızı da yine bir taşıma robotuna emanet ediyorsunuz. Bu robot sizi odanıza kadar götürüp bavullarınızı teslim ediyor. Şu an test aşamasında olan bir diğer robot ise oda servisi için geliştirilmiş. Odada yer alan tabletten yemek ya da temiz havlu gibi şeyler istettiğinizde bu robot getirecek. Bunun dışında etrafta dolaşarak size bilgiler veren çeşitli robotlar da mevcut. Otelin insana sahip tek bölümü ise güvenlik kısmı. Hen-na Hotel’in oldukça garip ancak bir o kadar da görülesi bir yer olduğu kesin. Ancak yeterince bilim kurgu filmi izlediyseniz, ilk gecenizde rahat bir uyku çekebilir misiniz emin değiliz.
Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 00:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6