Adana’dan Almanya’ya inşaat işçisi olarak gelen gurbetçinin oğlunun başarısı

Türk inşaat işçinin girişimci oğlu Alman devi Volkswagen’in otomobillerini akıllandırıyor. Boyraz’ın şirketi, teknolojisini geliştirerek ürünlerini dünyanın her ülkesine ihraç etmeyi hedefliyor.

Adana’dan Almanya’ya inşaat işçisi olarak gelen gurbetçinin oğlunun başarısı

Almanya’ya inşaat işçisi babasının ardından henüz 1 yaşındayken gelen Ahmet Boyraz, bugün araçlar için geliştirdiği akıllı cihazları Alman otomotiv devi Volkswagen’e satıyor. Almanya’daki Türk gurbetçilerin çocukları başarılarıyla dikkati çekmeye devam ediyor.

Adana’dan Almanya’ya inşaat işçisi olarak gelen babasının 7 çocuğundan biri olan Boyraz, başta Avrupa olmak üzere Çin, Rusya, Hindistan ve Afrika’da otomobilleri daha akıllı yapacak projelerde yer alıyor. Odaklandığı telematik teknolojisiyle Almanya’nın gelecek vadeden şirketleri arasında gösterilen Boyraz’ın şirketi, teknolojisini geliştirerek ürünlerini dünyanın her ülkesine ihraç etmeyi hedefliyor.

Ahmet Boyraz, Almanya’daki başarı hikayesi ve şirketinin çalışmalarına ilişkin  yaptığı açıklamada, inşaat işçisi babasının 1972’de Almanya’ya geldiğini, kendisinin de annesiyle 1973’te bu ülkeye adım attığını anlattı.

Boyraz, Almanya’ya göç ettiği yıl çocuk felci geçirdiğini, bu hastalığın etkilerinin halen devam ettiğini aktararak, üniversite eğimini Almanya’da bilgisayar mühendisliği alanında tamamladığını, 1998’de okulu bitirdikten sonra bir şirkette 5 yıl kadrolu ve 10 yıl “freelance” olarak çalıştığını söyledi.

2015 yılında  kendi şirketini kuran Boyraz, başarı hikayesini anlattı: “4-5 kişiyle bu serüvene başladım. Telematik üniteleri geliştirdik ve ürettik. Araca takılan bir cihaz… Akıllı telefondan biraz daha büyük bir alet… Akıllı telefonlarla aracın kontrolünü alabiliyorsunuz. Bu ürünle araçta uzaktan arıza tespiti yapabiliyorsunuz. Uzaktan arabanızı kontrol ediyorsunuz, tamirciler de aracınıza uzaktan bakım yapabiliyor.”

Evli ve 3 çocuk babası olan Boyraz, iş insanı olarak devamlı yatırım fırsatları kolladığını, buna Türkiye’nin de dahil olduğunu söyledi. Boyraz, “Türkiye’yi takip ediyoruz. Orada da otomobil konusunda gelişme olmasından mutluyuz. Hedefimizde Türkiye de var. Ancak bunu zaman gösterecek.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner6