Mardin ve Midyat’ta Hazine’ye devredilen kilise, manastır ve mezarlıklarla ilgili bürokratlar ve Süryani toplumu temsilcileri bir araya geldi. Süryani toplumunun temsilcileri sorunların çözümü için yasal değişiklik yapılması gerektiğini gündeme getirirken, bürokratlar konuya ilişkin çalışma yapılacağını söyledi. 

Süryanilerin, Mardin ve Midyat’ta bulunan çok sayıda kilise, manastır ve mezarlıkları, 2012 yılının sorununda büyükşehir yasasında yapılan değişikliklerin ardından Mardin Valiliği tarafından 2016 yılında Hazine’ye devredilmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmişti. Kamuoyunda başlayan tepkilerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan tahsis iptal edilmişti. Hazineye devri gerçekleşen bazı kilise, manastır ve mezarlıklar Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi.

Sorunların çözümü için Süryani toplumunun temsilcileri temaslarını sürdürüyor.  Süryani toplumunun Avrupa’daki temsilcileri, Mardin ve İstanbul’daki Süryani Vakıflarını temsilcileri 1 Kasım Çarşamba günü Dışişleri Bakanlığında bürokratlarla bir araya geldi.

Ertem de katıldı

İsveç Milletvekilleri Yılmaz Kerimo, Robert Halef, Türkiye Kiliseleri ve Manastırları Vakfı Başkanı ANto Nuay, Mardin Mor Gabirel Kilisesi vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, İstanbul Kadim Meryem Ana Süryani Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, vakıf avukatları Rudi Sümer ve Mahmut Güven, İsveç’ten Süryani toplumunun temsilcileri toplantıya katıldı. Toplantıya Dışişleri Bakanlığı bürokratlarının yanı sıra Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de katıldı. 

Görüşmede Süryani toplumu temsilcileri, Mardin ve Midyat’ta karşı karşıya kaldıkları mülkiyet sorunlarını gündeme getirdi.  Hazineye devri gerçekleşen ibadethane ve mezarlıkların durumuyla ilgili bilgi verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı yerine Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrinin yapılmasının sorunları çözmediğini belirten Süryani toplumu temsilcileri, ibadethane ve mezarlıkların kendilerine iade edilmesini istedi. 

Bürokratlar sorunun yasal bir değişikle çözülebileceğini bunun için çalışma yapacaklarını söyledi. Yasal değişikliğin hükümet tarafından yapılabileceğini belirten yetkililer, yasal değişiklik için yapacakları çalışmayı hükümete ileteceklerini de belirtti.

Editör: İsveç Gündemi