banner198

Lennart Johansson, Joseph Blatter'i yerden yere vurdu!

Altı FIFA yetkilisinin, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından konuşan UEFA Onursal Başkanı Lennart Johansson, FIFA Başkanı Joseph Blatter'i, "Kara para aklama ve rüşvet verme olaylarında çok usta biri" diyerek suçladı.

Lennart Johansson, Joseph Blatter'i yerden yere vurdu!
 17 yıl önceki FIFA başkanlık seçimleriniJoseph Blatter'in rüşvetle kazandığını iddia eden UEFA Onursal Başkanı Lennart Johansson, 1998 yılında FIFA başkanlığı için Blatter ile yarıştıkları esnada, Afrikalı ve diğer birkaç ülke delegesinin rüşvet ve kara paralardan etkilenerek seçimde Blatter lehine oy kullandığını ifade etti.


"Blatter'in kara para aklama ve rüşvet verme olaylarında çok usta biri" olduğunu savunan Johansson, ''Zaman zaman ortaya çıkan skandallar karşısında nasıl davranacağını çok iyi bilen ve kanunların arkasından o kadar güzel dolanan biridir ki, bu zamana kadar hiçbir olayda yakayı ele vermedi'' dedi.

20 yıla yakındır, Joseph Blatter'in her skandalın üstesinden gelebildiğini iddia eden Johansson, ortaya çıkarılan son skandalda yakayı kurtaramayacağını öne sürdü.

FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu'na defalarca Blatter'in aylık maaşının ne kadar olduğu yönünde ve zimmetine ne kadar para geçirdiği hakkında önerge verdiğini kaydeden Johansson, her defasında FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu'nun, Joseph Blatter'e güvenmiyor musun?'' diye öneriyi geçiştirdiğini belirtti.

FIFA'nın 29 Mayıs'ta yapılacak genel kurulu öncesi, FIFA başkanlığına en iyi adayın Hollandalı Michael VanPraag ve Portekizli Luis Figo olduğunu belirten Johansson, her iki futbol adamının da son anda FIFABaşkan adaylığından çekildiği bilgisini aldığını ifade etti. Johansson, ''Her iki futbol adamının çok kararlı olmalarına rağmen, neden adaylıklarını geri çekildiklerini ya da çektirildiklerini çok iyi tahmin edebiliyorum'' dedi.

2018 Rusya ve 2022 Katar'da yapılacak dünya kupası organizasyonlarının yeniden ele alınarak oylamayla tekrar sahibini bulacağını tahmin ettiğini söyleyen Johansson, 2018 yılında Rusya'da yapılacak dünya kupasının İngiltere'de yapılması için FIFA Genel Kurulu Seçimleri'nde teklif götüreceğini anlattı.

FIFA'nın 29 Mayıs'ta yapılacak genel kuruluna katılıp bir konuşma yapacağını söyleyen Johansson, oy hakkının olmadığını kaydetti.
ORHAN KARAN/ ATİLA ALTUNTAŞ

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6