İsveç ve İsviçre arasındaki farkı öğrendik mi?

İsveç ve İsviçre arasındaki farkı öğrendik mi?

İsveç ve İsviçre arasındaki farklar
İsveç ve İsviçre, Dünya Kupası 2018'de ikinci tur mücadelesinde karşı karşıya geldi. Kazanan İsveç oldu. İsveç artık çeyrek finalist. Bu maçı İsveç'in ya da İsviçre'nin kazanmasının aslında hiçbir önemi yok. Kazanan genel kültür oldu. İsveç diye bir takımın olduğunu, İsviçre diye başka bir takımın olduğunu ve bu iki takımın karşı karşıya gelebilecek ayrı takımlar ve ülkeler olduğunu tüm dünya görmüş oldu. Şahane oldu!

Empati kurmak şart
Futbol takip eden herkesin coğrafya bilgisinin eşit ve aynı olmasına imkân yok. Türkiye, İsveç'le, İsviçre'yle, Avusturya'yla ve Avustralya'yla maç yaptığı zaman birçok kişi sadece Türkiye'yle ilgileniyor. Karşıdaki ülkenin ne ismi, ne bulunduğu kıta ne de komşularıyla ilgilenmiyor. Ancak empati kurmak şart.

 Avusturya ve Avustralya kargaşası gibi
Kendinizi bir İsveçlinin yerine koyun. Ve Türkiye ile İsveç'in maçı var. Ama birçokları için "Ha İsveç ha İsviçre, amaaan neyse" durumu oluyor. Hoş mu? Avusturya'yla Avustralya'yı karıştırmak 1 numaraysa İsveç ve İsviçre'yi karıştırmak da 2 numarada. Bu durum uluslararası çapta da geçerli. 'Austria' ve 'Australia' ile 'Sweden' ve 'Switzerland' karıştırılıyor. Hatta İsveç-İsviçre karışıklığı geçtiğimiz aylarda ABD'de bile yaşandı. Düşünün gerisini.

'Hindi' deseler hoşumuza gider mi?
Empati kurmak şart dedik. Türkiye'nin İngilizce adı olan 'Turkey' baş harfi küçük yazıldığında yani 'turkey' olarak yazıldığında İngilizcede 'hindi' anlamına geliyor. Turistin biri gelse, "turkey, turkey" diye çocuk gibi espri yapmaya kalksa bozulmaz mıyız? Elbette bozuluruz. "Ne kafası yaşıyorsun yea" ayarı çekeriz, trip atarız, küseriz, bir daha da konuşmayız.

Fair-play ruhu bunu gerektirir
Bu hassasiyet önemli. İsveç bir İskandinav ülkesi, yani Kuzey Avrupa'da ve Norveç ile Finlandiya arasında. İsviçre ise Almanya'nın güneyinde, Avusturya'nın batısında bir Batı Avrupa ülkesi. Nasıl Türkiye'nin dünya haritasındaki yerini bilmeyen turistlerden çok fazla hoşlanmıyorsak o zaman İsveç'inden İsviçre'sine, Avusturya'sından Avustralya'sına kadar her ülkeye de aynı hassasiyeti göstermek zorundayız. Fair-play ruhu bunu gerektirir...

MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2018, 00:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner6